#direnODTÜormanı

Ankara'nın en önemli oksijen depolarından biri de Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ormanı. 1963 yılında hizmete açılan kampüs arazisi, çorak bir bozkırken aradan geçen 50 yıl içinde bir ormana dönüştü.

Ancak Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arasındaki bağlantı yolunun tüm karşı çıkışlara rağmen ODTÜ Ormanından geçirilmesi Ankaralıları endişelendiriyor.

Yol yapılması planlanan alanda bazı ağaçlara “K” işaraeti konulması, bu ağaçların kesileceği yorumlarına neden oldu. Bunun üzerine ODTÜ öğrencileri, ODTÜ Mezunları Derneği ve 100. Yıl Forumunun çağrısıyla “K” işareti konan ağaçlara dün kırmızı kurdelalar takıldı. “K” işaretlerinin yanına eklenen harflerle “Koru” yazıldı. Yine kurdelalarla ormanı çevreleyen demir tellere “Ağaç Kesme” yazıldı.

RANTI DEĞİL, YAŞAMI KORU

Öncesinde Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü önünde eylem yapan vatandaşlar, “Rantı değil, yaşamı koru” pankartı açtılar. Burada yapılan açıklamada,” Ankara’nın ciğerleri olan bu ormanı elimizden almalarına izin vermeyeceğiz” denildi.

ODTÜ ormanın yıllar önce öğrencilerin kendi elleriyle diktikleri ağaçlar sayesinde bugün 1. derece sit alanı haline geldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Evlerimizin önünden 40 bin aracın geçeceği, mahalleleri bölecek, Başkent’i asfalt bataklığı yapacak, ODTÜ ormanındaki ağaçları katledecek bu yola karşıyız. ODTÜ Ormanını delip geçecek olan ve planı bile onaylanmadan inşaatına başlanan yola karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Bunu Tabiatı Koruma Kurulu yapmayacaksa Ankaralılar yapacaktır” ifadeleri yer aldı.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise bağlantı yolu için henüz gerekli izinler alınmadığını belirterek, ağaçlara işaretleme yapmadıklarını iddia ettiler. Twitter’da ise #direnODTÜormanı hashtagi ile çok sayıda paylaşım yapılıyor.

Etiketler

1 Yorum

  • vehbi-durust says:

    Merhaba. Özellikle bir üniversitenin konunun öznesi olduğuna göre ve bu üniversite de mimarlık dahil meslek adamları da yetiştiren bir kurum olması sebebiyle sadece HAYIR’ın ötesine geçen yaklaşımla konu incelenerek toplum yararına en uygun çözüm ortaklaşarak alınmalıdır. Bir yerel idare ile üniversitenin ortak aklı arayıp bularak örnek olmaları gerekir topluma. Sadece tozduman üretilmesi, bilime de akla da insafa da toplum yararına da fayda sağlamayacaktır.saygılarımla.

Bir cevap yazın