Cennete Kaçak İskele

Marmaris'te bulunan dünyaca ünlü turizm beldesi Kızkumu'nda doğal yaşam, kaçak iskeleler yüzünden bitme noktasına geldi.

Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde deniz üzerinde yürüyor hissi veren, dünyaca ünlü Kızkumu’nun bulunduğu Orhaniye Köyü ve koyunun kaçak cenneti haline geldiğini söyledi. Ersan, “Kaçak iskeleler sudaki hareketliliği engellediğinden deniz kirleniyor. Kızkumu bitmek üzere” dedi. Ersan, Orhaniye Koyu’nda yeni yapılmakta olan izinsiz iskele ile inşaatını jandarma marifetiyle durdurduğunu açıkladı.

Muğla Özel İdare Genel Sekreterliği’ne yazdığı dilekçeylede kaçak yapıların yıkılmasını isteyen Ersan, özellikle kaçak iskele sayısının her geçen gün fazlalaştığını belirtti. Ersan, “Orhaniye Köyü, körfez içi, bük mevkii, 2. Derece SİT ve Özel Çevre Koruma Alanı içinde kalıyor. Buna rağmen koyda çok sayıda yıkım kararı bulunan iskeleler varken bunlara bir yenisi eklendi. Denize atılan beton tonozlar ve 4 yüzer iskele faaliyetini sürdürürken, karada da denize doğru uzayan kaçak bina inşaatı hızla devam ediyor. Konuyu jandarmaya bildirdim. Ekipler giderek tutanakları tutup inşaatı mühürledi” diye konuştu.

İskele için izin alınıp alınmadığını da araştıran Filiz Ersan, “İzin için müracaat edildiğini ancak alınamadığını öğrendik” dedi.

Kızkumu Oksijensiz Kaldı

Kaçak iskeleler yüzünden yaz aylarında üzerinde binlerce turistin yürüdüğü efsane Kızkumu’nun kaybolmak üzere olduğunu söyleyen Ersan, “Orhaniye Körfezi yarı kapalı bir deniz olup, marinanın mevcudiyetiyle de kirliliğe zaten müsait durumda. İskeleler, denizin oksijeninin önünü kesiyor. Oksijen olmazsa, dalgaların önü kesilirse efsanevi Kızkumu’nun tehlikede olduğu da dikkatlerden kaçmamalıdır. Artık yeter. Çocuklarımızın son yeşil ve mavilerini korumak zorundayız” açıklamasını yaptı.

Etiketler

Bir cevap yazın