Belediyenin Has Vatandaşı Köroğlu İnşaat Şirketi mi?

Ankara'daki Göksu Parkı'na yol yapımını vatandaş istemiş.

Göksu Parkı’nın içerisine yapılan yola karşı çıkarak günlerdir eylem yapan Eryaman halkına belediyeden cevap geldi: “Yol talebi vatandaştan geldi.”

Büyük bir yeşil alana sahip olan Göksu Parkı’na yapılan yolla ilgili Milliyet gazetesinin Ankara ekine görüş veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, bölgenin imar planına göre açılmış bir yol olduğunu söyledi. Üçpınar, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ) bölgeye yeni yapılan konutların kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının yapılabilmesi için yolu mecburen geçirdiklerini de savundu.

YANLIŞLIKLA YEŞİL ALAN

Üçpınar’ın verdiği görüşte çeşitli itiraflar da yer alıyor. Açılan yola ilişkin Üçpınar, “Biz orayı daha önce yanlışlıkla ‘Belediyeye ait alan’ diye çevirmiştik. Sonra hatayı farkettik ve işlemi geri çekip yolu açtık” dedi. Üçpınar bu ifadesiyle aynı zamanda vatandaşların, “Orası projede yeşil alan olarak geçiyordu. Daha sonra özel olarak bu konuta kaydırdılar” iddiası da doğrulanmış oldu. Vatandaşların tepkisine kulak tıkayan Üçpınar, yol yapımının geri çekilmesi talebinden ise hiç söz etmedi.

TEK TALEBİMİZ YOL YAPIMININ DURDURULMASI

“Eryaman Direniyor Platformu” sözcüsü Reşide Kekeç, Üçpınar’ın verdiği demeci şöyle değerlendirdi: “Henüz yolun yapıldığı yerde insan bile yaşamıyor. Evet, vatandaşlar olarak bir talebimiz var, o da yol yapımının durdurulması. Başka hangi vatandaş talepte bulunmuş?” diye sordu. Kekeç, belediyenin çoğunluğun tepkisine kulak verip hatasını düzeltmesini, halkla inatlaşmamasını istedi.

‘YOLU HALK DEĞİL, KÖROĞLU İNŞAAT İSTEDİ’

Eryaman halkı tarafından park ve yeşil alanların talanına karşı oluşturulan komitede yer alan Cansu Bilgin, “İki günde kimseye danışmadan oraya yol yapıldı. Kimse istemedi oraya yol yapılmasını. Günlerdir insanlarla konuşuyoruz, bu yolu isteyene rastlamadık” dedi. Yolun esas olarak Köroğlu İnşaat’ın isteği doğrultusunda yaptırıldığını dile getiren Bilgin, “Binaları, parkla birleştirerek konutların değerinin yükseltilmesi amaçlanıyor” dedi. Bilgin, yeşil alanlarının yok edilmesine müsaade etmeyeceklerini söyleyerek, hukuki süreci başlatacaklarını sözlerine ekledi.

ERYAMANLILARIN YEŞİL MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR

Gazetemizde 11 Temmuz 2013 günü çıkan haberde, vatandaşlar, yeşil alanın yok edilerek yol yapılmasına tepkilerini dile getirmişti. Vatandaşların iddiasına göre belediye projesinde yeşil alan olarak görünen bölge, zaman içinde Kaşmir Göl Evleri’ne satıldı. Vatandaşlar, yine zamanla projenin değiştirildiğini, arazinin birer birer satıldığını belirtmiş ve yeşil alanlarının yok edilmesine sıra geldiğinde de eylemlere başlamıştı. Eryaman’da yapılan yürüyüşler ve imza kampanyalarıyla eylemler devam ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın