Atık Malzemeler İle Kendi Kendine Yetebilen Konutlar

ABD'li mimar Michael Reynolds, sürdürülebilir bir yaşam için 'Earthship' adını verdiği kendi kendine yetebilen konutlar geliştiriyor.

Earthship’ler atık araba lastikleri, cam şişeler ve alüminyum kutularla inşa ediliyor.

Evler kendi elektriğini üretiyor, kendi suyunu topluyor, ısıtma ve soğutmayı yalıtımla sağlıyor ve içerisinde gıda üretilebiliyor.

Earthship’lerin dış duvarları atık hurda lastiklerden inşa ediliyor.

İçi toprakla doldurularak balyozla dövülen lastikler, yan yana diziliyor ve bir dış duvar oluşturuluyor.

750 lastikle yükselen dış duvarın sıvası yapıldıktan sonra oksijele bağlantı kesiliyor ve bu da herhangi bir yangına karşı güvenlik sağlıyor. Earthship’lerde kullanılan bir diğer geri dönüşümlü materyali ise cam şişeler.

İç duvarlarda tuğla işlevi gören şişeler, içinden ışık geçen rengarenk duvarların inşasını sağlıyor.

Bir diğer geri dönüşümlü malzeme ise alüminyum kutular oluyor. Kutularla yük taşımayan iç bölme duvarları inşa ediliyor. Hurdalıklardaki metal paneller de evin dış tasarımında kullanılabiliyor.

Earthship’ler yağmur ve kar sularını depo ederek, 4 defa kullanabiliyor. Bu da kişi başı 300 litre olan su kullanımını 75 litreye kadar indiriyor.

İlk kez mutfak veya banyoda kullanılan suyun ikinci kullanımı, bitkiler tarafından gerçekleştiriliyor. Bitkilerin arındırdığı su, tuvalet sifonuna gönderiliyor ve bu da 3’ncü kullanımı gerçekleştiriyor.

Tuvalette kullanılan siyah su dördüncü kullanım için dışarıdaki septik tanka iletiliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın