Arazi Bedavaya Gidecekti

Askeri arazinin Bilal Erdoğan’ın yönettiği TÜRGEV’e tahsisinde karakol protokolü.

İstanbul’daki bir askeri arazinin 130 hektarlık bölümünün Milli Savunma Bakanlığı’na olan tahsisinin, Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulunda yer aldığı TÜRGEV için kaldırılmasının altında “karakol protokolünün” yattığı ortaya çıktı. Hazırlanan taslak çalışmaya göre, arazinin kıymet takdir bedelinin karakol inşaatları için TOKİ’ye ödenmesi karar altına alındı. Söz konusu arsa için irtifak hakkı yerine, satış yoluna gidilseydi milyarlarca TL’lik bir kaynak oluşacak ve bu kaynak da yasa uyarınca askere özel ödenek olacaktı.

Başbakan Erdoğan’ın çocuklarının yönetiminde olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) adının karıştığı yolsuzluk iddiaları tartışılmaya devam ediyor. Cumhuriyet, dün vakfın İstanbul’daki 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu askeri arazi üzerinde eğitim amaçlı tesisler yapılması için Maliye Bakanlığı’na irtifak talebinde bulunduğunu duyurmuştu. Bakanlık, Milli Savunma Bakanlığı’nın olumsuz görüşüne karşın arazinin MSB’ye olan tahsisini kaldırmış, vakfa yönelik irtifak hakkı talebini onaylayarak İstanbul Defterdarlığı’na göndermişti. Defterdarlık da arazi için değer takdirini 24 milyon TL olarak belirlemişti. Ancak araziyle ilgili son imzalar, yolsuzluk operasyonu nedeniyle beklemeye alınmıştı.

Kamuoyunda tartışma yaratan bu planla ilgili olarak Maliye ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra TÜRGEV’den herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak planın ayrıntıları daha da netleşti. Milli Savunma Bakanlığı’nın irtifak hakkı verilmesi planına itirazında, “Milli Savunma Bakanlığı İskân İhtiyaçları İçin Sarfiyat İcrası ve Bu Bakanlıkça Kullanılan Gayrimenkullerden Lüzumu Kalmayanların Satılmasına Selahiyet Verilmesi” yasasının etkili olduğu öğrenildi. Bu yasaya göre 1961 yılından önce askeriyeye ait olan araziler Maliye Bakanlığı’nca satılırsa, geliri askeriyeye özel ödenek kaydediliyor.

Ancak arazinin satılması yerine irtifak hakkının devredilmesi planı söz konusu olunca, bunun için başka bir formül bulundu. Maliye Bakanlığı’nın yazısı uyarınca irtifak hakkından elde edilecek gelirin, her iki bakanlık ve TOKİ arasında imzalanan “karakol protokolü”ne kaynak olarak aktarılması koşulu getirildi.

ARSANIN DEĞERİ 2 MİLYAR TL’Yİ AŞIYOR

TÜRGEV için MSB’ye tahsisi kaldırılan arazinin metrekare rayiç bedelinin bugün için en az 1600 TL olacağı öngörülüyor. Bu hesaba göre 130 hektarlık bir alan eğer özel teşebbüse satılırsa maddi değeri 2 milyar TL’yi aşıyor. Yani arazinin, tahsis kaldırıldıktan sonra imarı yapılarak ihale yoluyla satışının yapılması durumunda devletin kasasına girecek para katlanıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın