Ankara’da İz Bırakan Mimarlar Dizisi IV: Sabih Kayan

Ankara'da İz Bırakan Mimarlar projesi kapsamında, 4 Aralık 2017'de yapılan panelin sunumlarının ve ilgili yeni çalışmaların Prof. Dr. Nuray Bayraktar editörlüğünde derlenmesiyle hazırlanan üçüncü kitap "Sabih Kayan" VEKAM Yayınları aracılığıyla online ve ücretsiz olarak yayımlandı.

“Ankara’da İz Bırakan Mimarlar” projesi, Başkent Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) işbirliğiyle 2017 yılında başlamış olup, 2020 yılında tamamlandı. Proje, T. Elvan Altan (Orta Doğu Üniversitesi Mimarlık Bölümü), Nuray Bayraktar (Başkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü) ve Umut Şumnu (Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ) tarafından yürütülmekte olup; proje ekibi başta Başkent Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerden -Burcu Ateş, Deniz Avcı Hosanlı, Elif Selena Ayhan Koçyiğit, Nehir Bera Biçer, Elif Cemre Çelikkan, Cem Dedekargınoğlu, Sabahat Selcan Dökmen Aykaç, Bengi Su Ertürkmen Aksoy, Beril Kapusuz Balcı, Onur Kutluoğlu, Nihan Oya Memlük Çobanoğlu, Neris Parlak Temizel, Tuna Öğüt, Seçil Özcan Geylani, Selim Sertel Öztürk, İlknur Sudaş, Hüma Tülce Uman, Melek Pınar Uz Baki- konuyla ilgili genç akademisyenlerden ve araştırmacılardan oluşuyor.

Kentte önemli izler bırakan mimarları gündeme getirmeyi amaçlayan ve yeni çalışmalarla genişletilmesi düşünülen bu proje ile her yıl Ankara’da tasarladıkları konut, kamu ve sivil mimarlık yapıları ile özel bir önemi hak eden dört mimar/mimar grubu üzerine odaklanılarak, toplam 14 mimar/mimar grubunun çalışılması hedeflendi. Proje sürecinde; odaklanılan mimarlara/mimar gruplarına ve yapılarına ilişkin araştırma ve belgelemeler yapılmış ve düzenlenen panellerde sunuldu. Bu kapsamda düzenlenen IV. panelde, Ankara’da Hacettepe Üniversitesi kampüsleri ve bazı konut yapılarının tasarımcısı olarak bilinen, ancak hakkında yapılmış araştırma ve yayın sayısı oldukça sınırlı olan Sabih Kayan’ın mimarlık serüveni ve resim, iç mekan tasarımı ile sahne tasarımı çalışmaları ele alındı. Panelin sunuşlarının Nuray Bayraktar tarafından derlenmesiyle oluşturulmuş olan bu e-kitap, VEKAM Yayınları aracılığıyla araştırmacıların ilgisine sunuluyor.

Seride daha önce Prof. Dr. Nuray Bayraktar editörlüğünde hazırlanan “Vedat Dalokay-Nejat Tekelioğlu” ve Prof. Dr. T. Elvan Altan editörlüğünde hazırlanan “Demirtaş Kamçıl-Rahmi Bediz” kitabıyla birlikte “Sabih Kayan” kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın