Aliağa’ya zulüm bitmiyor

İzmir-İstanbul otoyolu planında yapılacak değişiklikle birlikte Aliağa'da binlerce zeytin ağacının yok olması gündemde. Yapılan değişikliğe tepki gösteren yöre halkı dilekçelerle ilgili kurumlara başvuruyor.

Otoyolla ilgili olarak 10 Şubat 2012 tarihinde Aliağa Ticaret Odasında(ALTO) İzmir Çevre Yolu ÇED toplantısı yapılmıştı. Yolun Çiğli-Aliağa hattı Şehit Kemal Köyü, Arap Dere Mevkii ve Çıtak Köyü’nün altından geçirilmesi planlanırken planda yapılan değişiklikle birlikte Menemen Ovası’nda dağdan götürülecek olan yol Aliağa’nın düz ve zeytinlik alanlarından geçirilecek.

BİNLERCE ZEYTİN AĞACI YOK OLACAK

Daha önce planlanmış yolda mesafenin yeni plana göre daha kısa olduğu ve geçirilecek yol üzerinde herhangi bir engelin olmadığı biliniyor. Fakat şu anki plana göre birçok ağaçlık alanın yok olmasının gündeme gelmesi tepki toplamaya başladı. Örneğin yolun geçeceği Samurlu köyünde bulunan binlerce zeytin ağacı katledilecek.

Samurlu Köyü’nün direkt geçim kaynağı olan zeytinciliğin yok olması demek, Şehit Kemal, Aliağa Merkez ve Çaltılıdere köylerinde bulunan zeytinlik alanların da yok olması anlamına geliyor.
Bir diğer belirtilen önemli husus da yolun son güzergâhının Aliağa’nın yerleşim planını da etkileyecek olması. Aliağa’nın nüfusu hızlı bir şekilde artıyor. Yapılacak çevre yolu ile birlikte imar planının da değişmesi söz konusu. Bu kadar nüfusun hangi imar planına göre nereye yerleştirileceği de soru işareti doğuruyor.

ESKİ PLANDAKİ DAHA KISA

Daha önceki plana göre Yukarı Şehit Kemal-Çıtak-Elbir Mevkiinden geçmesi halinde Karaköy altından ALOSBİ’nin doğusundan Yeni Şakran Cezaevi’nin yanına varılacak bir proje düşünüldüğünde yol, boş arazi ve meralardan hazine yerlerinden geçecekti. Böyle olması durumunda İstimlak bedeli de düşük olacaktı.

SONDAJ KUYULARI NE OLACAK?

Aliağa’daki konutların ısıtılması ve termal otel yapılabilmesi için 1997 yılında açılan sondaj kuyuları o günden bu güne faaliyete geçmedi. Şimdi yapılacak olan Çevre yoluyla Samurlu, Güzelhisar ve Aliağa Bölgesi üzerinde bulunan 5 adet termal sondaj kuyusunun da akıbetinin ne olacağı merak konusu.

En çok düşündüren konulardan biriyse çevre yolu yapıldıktan sonra tahmini olarak günde 50 bin aracın geçeceği yoldan egsozlardan çıkacak olan karbonmonoksit ve benzeri gazların havaya etkisinin ne olacağı. Yıllardır ilçede kurulu olan demir-çelik fabrikaları ve ağır sanayi kuruluşlarının havaya verdiği zarar bir de şehrin hemen yanı başından geçecek olan otoyol eklenince Aliağa’nın nasıl bir havasının olacağı açıkça ortada. Projenin, kendilerinin görüşünün alınmadan yapıldığını belirten yöre halkı, “Otoyol projesinin tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın