Afişlerle Çekül’ün koruma yolculuğu

ÇEKÜL Vakfı'nın doğa ve kültür değerlerini koruma mücadelesine afiş tasarımlarıyla destek veren sanatçıların gönüllü çalışmaları Cihangir'de White Mill Cafe'nin yeşile ağırlık veren atmosferinde 2 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında sergileniyor.

Çevre, Kent ve Eğitim. Grafik tasarımın ustaları ve gençlerini çatısı altında buluşturabilen ÇEKÜL’ün “Doğal ve Kültürel Mirasın Grafik Yolculuğu” isimli sergisinde, Ali Akdamar, Semih Balcıoğlu, Yetkin Başarır, Suat Demirel, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Göksel Günaydın, Kağan İşmen, Ayşe Karamustafa, Sadık Karamustafa, Metin Keskin , Tan Oral, İbrahim Özdemir, Ersu Pekin, Ahmet Salman ve Erkal Yavi; ÇEKÜL’ün son dönem afişlerini tasarlayan Seda Aral, Buket Çetin, Yeşim Dizdaroğlu , Gönül Göze ve Asiye Kayıkçı’nın tasarladıkları çevre, kent ve eğitim ana temalrındaki afişler, çıkış hikâyeleri ve bir döneme vurgu yapan görsel zenginlikleriyle sergileniyor. 120 yıllık tarihi ÇEKÜL Evi’nden objeler ve belgeler ise, sadece açılış gününde özel olarak sergilendi.

Çekül Başkanı Prof.Dr.Metin Sözen kurucu üye sanatçılardan karikatürist, mimar Tan Oral’la birlikte 22 sene önce Safranbolu’dan başlattıkları yolculuğu anlatırken; “Her ölçekte korumaya; evden sokağa, sonunda ülke boyutuna giden koruma” çizgisiyle yola çıktıklarını ve bugün bölge çapında çalışmalar yaptıklarını dile getirdiler. Toplumun fark etmesi gereken, korumanın esası olan gerçeğin “Her kentteki evlerin dışı bizim içi sizindir. İnsanların evleri başlarına yıkılırsa, ülkesi de başlarına yıkılır.” olduğunu hatırlattılar.

Etiketler

Bir cevap yazın