750 Milyon Liralık “Eğlenceli” Yatırım

Perakende sektöründe faaliyet gösteren Ziylan Grubu, gayrimenkulde hedef büyüttü. Şirket İstanbul Ataşehir'de 750 milyon lira yatırımla gastronomi, eğlence ve kültür merkezi hayata geçirecek. Proje tamamlanınca günlük ortalama 70 bin ziyaretçi çekecek.

50 yıldan fazla süredir ayakkabı perakendeciliği alanında faaliyet gösteren Ziylan Grubu gayrimenkulde büyüyecek. Kazlıçeşme sahilde Emlak Konut arsasında inşa edilecek gayrimenkul projesinde de ortaklığı bulunan Ziylan Gayrimenkul, İstanbul Ataşehir’de 750 milyon TL yatırım ile gastronomi, eğlence ve kültür merkezi hayata geçirecek. WaterGarden adı verilen ve önümüzdeki yıl tamamlanması beklenen projede hafta içi 50 bin hafta sonu 70 bin günlük ziyaretçi hedefleniyor. Projenin yüzde 40 özkaynak, yüzde 60 banka finansmanı modeli ile hayata geçeceğini belirten Ziylan Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, “WaterGarden İstanbul’un inşasına başlarken içimiz çok rahat. Biz Türkiye’nin ekonomik istikrarına ve geleceğine güveniyoruz ve bu güvenle, uzun vadeli yatırımlar yapmaktan çekinmiyoruz” dedi. Ziylan, projede inşaat sırasında bin, açıldıktan sonraysa 2 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

Paza da Var Sinema da

WaterGarden İstanbul’da 150 bağımsız birim bulunacak. Projede içinde “mini golf”, “extreme park”, “çocuk parkı” da bulunan 15 bin metrekarelik park, en az 50 yıllık geçmişi bulunan markaların yer alacağı nostalji sokağı, haftanın 7 günü açık olacak organik pazar yer alacak. Ayrıca, 11 salonlu sinema kompleksi, yerli ve yabancı sanatçıların, grupların, orkestraların sahne alacağı ve açık hava sineması olarak da kullanılabilecek 4 bin kişilik etkinlik alanı, tiyatro salonu, eğlence kulüpleri, çocuklar ve yetişkinlere hizmet verecek mutfak sanatları okulu, spor merkezi, bowling salonu, çocuk oyun alanı ve çocuk yuvası gibi birimler de bulunacak.

Eğlencede Potansiyel Var

Mehmet Ziylan’ın verdiği bilgilere göre, 2014 yılında, Amerika’da ev dışı yeme içme içmeye harcanan toplam miktar 600 milyar dolar. Türkiye’de ise yılda toplam 24 milyar dolarken, bu rakamın yarısını İstanbul tek başına karşılıyor. Yine Amerika’da yıllık kişi başı ev dışı yeme içme harcaması bin 900 dolar iken, Avrupa’da bu rakam bin 300, ülkemizde ise sadece 300 dolar. “Bu rakamlar sektörde, ileriye yönelik gelişme potansiyelini çok açık bir şekilde gösteriyor” diyen Ziylan, “Günümüzde rekabet yalnızca ürünler veya firmalar arasında olmuyor. Ülkeler ve şehirlerarasında da ciddi bir rekabet yaşanıyor. Bu anlamda WaterGarden İstanbul; bünyesinde toplayacağı gastronomi ve eğlence markalarıyla, İstanbul’un dünyanın sayılı marka şehirlerden birisi olmasında rekabet gücünü artıracak bir yatırım olarak da önemli bir rol oynayacak” dedi.

Perakende Tecrübesini Gayrimenkule Taşıyacak

WaterGarden İstanbul, Ataşehir’de, Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’nin yanında yer alıyor. Projelerinin İstanbul halkının yanı sıra, yerli ve yabancı turistler de hitap edeceğini söyleyen Ziylan Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, “Perakende sektöründeki tecrübemizi, gayrimenkul alanına taşıyarak, hem Türkiye hem de uluslararası arenada bir ilki hayata geçiriyoruz”dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın