600 Milyon Liralık Temel

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'nin yapım ihalesini kazanan TAV Holding, dış hatlardaki gibi çevreci bir liman için yarın temel atma töreni yapacak

İzmir’in en önemli altyapı projelerinden biri olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin yapım ihalesini kazandıktan sonra çalışmalara başlayan TAV Havalimanları Holding, 15 Haziran Cuma günü gerçekleştirilecek temel atma töreninde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım başta olmak üzere sektörün aktörlerini de bir araya getirecek.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali yapım ihalesini kazanmasının ardından 2 Ocak 2012’de de işletmeyi devralan ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne KDV hariç 610 milyon Euro kira ödeyecek olan TAV Havalimanları Holding, toplam 250 milyon Euro’yu bulacak yatırımı için ilk kazmayı vurmaya hazırlanıyor. Çevreci uygulamalarıyla TAV’ın işlettiği İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa havalimanlarına da örnek olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda Dış Hatlar ile başlayan “yeşil atak” İç Hatlar Terminali’nde de devam ettirilecek, yatırım çevreci anlayışa göre gerçekleştirilecek.

Köprü ile bağlantı
Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV İzmir Genel Müdürü Erkan Balcı ile çok sayıda davetli katılacak.

İç ve Dış Hatlar Terminalleri İstanbul Atatürk Havalimanı’ndakine benzer bir köprü sistemi ile birbirine bağlanacak. DHMİ verilerine göre Adnan Menderes Havalimanı’nı 2011 yılının ilk 11 ayında 2010 yılına göre yüzde 14 yolcu artışı ile 7 milyon 954 bin yolcu kullandı.

TAV’ın çalışmaları
TAV Havalimanları, Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Antalya Gazipaşa Havaalanı’yla Makedonya, Tunus ve Gürcistan’da ikişer havalimanının işletmesini yürütüyor. Holding 2012’nin ilk yarısında da Suudi Arabistan’ın Medine Havalimanı’nın işletmesini de üstlenecek.

Avrupa’nın en çevreci havalimanı yapılacak
Dış Hatlar Terminali’ni Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından “Eko-Yenilik Ödülü”ne layık görülen ilk havalimanı oldu. “Birinci Seviye Karbon Salımı Doğrulaması Sertifikasını”n da sahibi olan Dış Hatlar Terminali, ayrıca “Yeşil Kuruluş” unvanını aldı. Atık yönetiminin yanı sıra güneş ışığını en iyi almayı sağlayan sistemiyle de tasarruf sağlayan Dış Hatlar Terminali’nin çevreci anlayışı İç Hatlar Terminali’nde de uygulanacağı vurgulandı.

Etiketler

Bir cevap yazın