15 bin kişi tehlikede

Büyükçekmece Belediye Başkanı'ndan korkutan açıklama...

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün “Sahilde deniz kumuyla yapılan inşaatlar büyük risk altında. 3 bin 500 daire ve 15 bin kişiyi kapsayan bir durum” dedi

Olası büyük Marmara depreminin en çok etkilemesi beklenen bölgelerin başında Büyükçekmece geliyor. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün VATAN’a kentsel dönüşüm çalışmaları ve ilçedeki binaların durumu hakkında bilgi verdi:

Deniz kumundan yapmışlar
“İlçede 350 binanın depreme dayanıksız olduğunu tespit ettik. Dışarıdan çok lüks görünen birçok yapının içeriden çürüdüğünü biliyoruz. 1970-1985 arasında Kumburgaz, Kamiloba, Celaliye’de deniz kumu ve hurda demirle yapılan inşaatlar büyük risk altında. Bu binaların temel izolasyonu yapılmadığı için tabandaki su, en üst kattaki kolonlara kadar ulaşmış ve bina taşıyıcılarını çürütmüş. 3 bin 500 daire ve 15 bin kişiyi kapsayan durumdan söz ediyoruz.”

45 riskli bina yıkıldı
“Şimdiye kadar deprem riski taşıyan 350 yapının 45’i yıkıldı ve yerine yenileri yapılıyor. Kanunen denizden 20 metreye kadar inşaat yapılamaz. Çürük bina sahiplerini uyarıyoruz. Ancak çürük raporu olmayan binayı zorla yıkamayız. Belediye olarak çürük raporu olan binaları boşaltmakla sorumluyuz. Ancak rapor ve uyarıları dikkate almayanların tapulu mülkünü zorla boşaltamayız.”

Kumburgaz’da 500 daire
“İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1/5000’lik taslağında Güzelce ile Kumburgaz’ın bir kısmını ilgilendiren ve sahilden 40 metre derinlemesine, 500 metre uzunlamasında bir alanı transfer alanı gösterdi. Konu 15 gün önce gündeme geldi. 500-600 daireyi ilgilendiren taslağa göre yıkım yapılan yer sahiplerine yer gösterip taşınmaları istenecek. Ya da vatandaşa istimlak parası ödenecek. Ancak istimlak ödemelerinde vatandaşın yüzde 25 kaybı oluyor. İBB’nin bu planını uygun bulmuyoruz. Bizimle ilgili bir konu değil. İtirazlarımız sürüyor. Gerekirse yargı yoluna gideceğiz.”

Etiketler

Bir cevap yazın