Mimarlık Ofisi Dinamitleri

Bilindik iş dünyası, kıdem'in karşılığı daha büyük masa veya bölünmüş seperasyonlarla ödüllendirir. Oysa bir mimarın kıdemine verilecek en güzel ödül, duvara dönük bir monitördür.

O monitör mimarın kişisel dünyasına açılan bir özgürlük penceresidir, bir cennettir.
Oysa Bülent ofisin en şanssız mimarıydı. Başına daha kötü ne gelebilirdi? İyi köşelerin tamamı tutulmuş, ofisin tüm tersanelerine girilmişti. Ofis personeli Çetin’in bile, mutfakta kendine ait bir dünyası vardı ama Bülent kendi ofisinde zindan hayatı sürüyordu.

Bülent’in monitörü patronun kapısına dönüktü ve iyi köşelerden biri istifa edene kadar sancılı bir çalışma hayatı kendisini bekliyordu…

Ben çok farklı ofislerde çalışmadım ama çok gezen arkadaşlarım oldu, onları izledim. 3 senedir bir ofiste mimar olarak çalışmıyorum, kalabalık ofisleri keyifle hatırlıyorum.

Şimdi düşüncelere dalıyorum. Hayallerimde bir ofis kurdum. Soldan sağa göz gezdiriyorum.

İçerisi çalışan mimarlarla dolu. Ama bazıları var ki diğerlerinden ayrılıyor. Örneğin şu pencere kenarındaki çocuk. Onu gözlüklerinden tanıdım. Bu, o olmalıydı.

Ofis Nerd’ü

Bu gençler Autocad’le şarkı söyleyip, 3ds Max’le dans eder, Dünya’yı 0 ve 1’lerle görür. Zekasıyla ilgili olumlu bir reputasyon yaygındır. Gözlük standart gelir, kilo opsiyoneldir. Bakın, bileğindeki kızarıklık nasıl da Dünya’sını ele veriyor.

İyilikleriyle meşhurdur. Kızlarla en yaygın iletişim protokolü yardım kavramı üzerine kuruludur. Bu tipler kadınlara fingirdemez, nasıl xref yapılacağını izah eder. Her mimarlık ofisinin vazgeçilmezidir.

Download Delisi

Ofislerde bandwith düşmanlarıdır. Hemen arkasından Aşk-ı Memnu izleyen sekreter gelir. Onlar için download yapılmayan bir internet boşa akan çeşmedir. Derhal bir kova (torrent) tutulup su (Breaking Bad?) biriktirilmelidir. Bu sendrom genelde erkeklerde görülür.

Eposta ekleri yavaş yükleniyorsa gideceğiniz adrestir. Çoğu ayarsızdır, “bari bandwith’i 250kb’da sınırla be ayı”dır. Bu kadar çok filmi ne ara izlediğine şaşırırsınız. Bilmelisiniz ki bu tiplerin çoğu iki süper filmi birden izler…

Güzel Stajyer veya Yeni Mezun

Her ofise nasip olmaz ama bir kez geldiğinde ofisin “space-time continium”unu büker, iletişim dengelerini altüst eder. Yemek ve bilimum sosyalleşme ortamına erkekler arasında şaka yapma güdülerini tetikler, rekabet katar. Ofisteki diğer kadınlar, bu neandertal davranışları küçümser bakışlarla izler. Ofisin eski popüler kadınları içten içe rahatsızlık duyabilir.

Ofisteki erkekler kendini geliştirmek isteyen bu kadına aşkla, tutkuyla yardım eder. Yeni mezun güzel bir mimara yardım etmek, her Türk mimarının başlıca görevidir.

Evinin Kadını

Mesaiye kalmak onunki gibi hayatlar için kabul edilemez. Sessiz telefon konuşmaları, kısa öğlen yemeklerine sık rastlanır. Ofisteki haytalarla samimiyet kurmaktan çok hoşlanmaz. Çoluk çocukla ne uğraşacaktır? Akşam bir şeyler içmeye çıkmak mı? Almayayım lütfen. Onun sosyal hayatında sizin yeriniz yoktur.

İşbilir insandır. Autocad’i ikonlara tıklayarak kullandığına rastlanabilir.

Patron Yalakası

En yaygın görülen ofis vakalarından biridir. Tiplerinde genelleme yapmak zordur. Başkalarının yaptığı başarılı işleri üstlenmesiyle meşhurdur. İyi şeylerin hepsi onun elinden çıkmıştır.

Sosyal Medya-tik

Devir değiştikçe bu kitle de kendini geliştirmiştir. İlk zamanlar MSN’iyle meşgul bu mimarlar, iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle; Gtalk, Facebook, Whatsapp gibi farklı protokoller üzerinden aylaklıklarını sürdürmektedirler. Aylaklık onlar için bir yaşam tarzıdır. Facebook’la uğraşmasa fırsat siteleri, fırsat siteleri bitse Markafoni türevlerine sarar.

Bakın, bilgisayar başında nasıl da takır tukur klavye kullanıyor. Sahi ya, Autocad bu kadar klavye kullanılan bir program mıydı? Zaman zaman yüzüne sabit bir gülümseme de yerleşebilir. Batının en hızlı alt-tab çekenleri bu tiplerdir. Gözünüzün içine bakarken çoktan Twitter’ı beş seviye geriye göndermiştir bile.

Kendilerini çok kaptıranlar günlük jargonunda kafa karışıklığı yaşayabilir. “@sedatbayrak layout’daki revizyonları nasıl yapalım?”

Sosyal Medya-tik Aktivistler

Son bir sene içinde sosyal medyatik grubunda çeşitli fraksiyonlar peydah olmuştur. Bunların başlıcası da aktvisitlerdir. Gezi olaylarıyla başlayan bu verimsizlik 17 Aralık süreciyle zirvesine çıkmıştır. Son günlerde Twitter’ın kapatılması beklendiği üzere verimi artırmamış, VPN ayarlarıyla verim kaybını daha da üst düzeye çekmiştir.

“Türkiye siyasetindeki dengesizlikler istikrarı bozuyor” tezindeki en güçlü etken bu mimarlardır. Malum, yaygın söylemiyle inşaat sektörü, ekonominin lokomotifidir.

Bu mimarlar öğlen yemeklerine siyaseti konu eder, yeni kaset veya gelişmelerde “notification” yayarlar. Onlar bilgiyi araştırmazlar, bilgi direkt onlara iner. İş çıkışı yürüyüşlerine sık rastlanır.

Şantiyeci Adam

Ustalarla samimi diyalog kurabilmek onun tekelindedir. Ofisin ekmek teknesini yürüttüğü için patronlarla ilişkisi de herkesinkinden güçlüdür. Yeri geldiğinde ofiste verimsiz çalışması hoşgörülebilir.

Genelde dan-dun tiplerdir, girdiklerinde ofise toz getirirler. O steril, elitist ortamı bir anda kıraathaneye çevirme potansiyeline sahiptir. Sigara kullanımı yaygındır. Bu tipleri bara damsız almazlar. Parmaklarınızın ucunda yükselirseniz içine giydiği beyaz atleti seçebilirsiniz.

Şimdi insanların arasından ufak ufak sıyrılıyorum. Patronların odasına geçmeden mutfağa yöneliyorum. Dolu bir buzdolabı hayalini kuruyorum ama biliçaltımda bile dişe dokunur bir atıştırmalık bulamıyorum.

Ofise geri dönüyorum.

Yazı tura atalım mı Elif? Kaybeden Nutella almaya gitsin. 

Etiketler

Bir cevap yazın