Toki’nin Elindeki AOÇ Arazileri Bugün Açık Arttırmayla Satışa Çıkıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOKİ'nin Çukurambar'da satışa çıkardığı arazilerin AOÇ sınırları içinde olduğunu belirledi.

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre; Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOKİ’nin Çukurambar’da bazı arazileri satışa çıkardığını bu arazilerin de AOÇ sınırları içinde olduğunu belirledi.

Sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri,  AOÇ arazilerinin satışına ilişkin 5 Eylül’de açık arttırma ile gerçekleştirilecek ihale için 13.30’da  Bilkent’teki TOKİ binasında olacaklarını duyurdu.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve STK’lar tüm vatandaşları AOÇ alanlarına sahip çıkmaya davet etti.

“1983’te çıkarılan kanun ile AOÇ mülkiyetindeki bir kısım arazi Tıp Fakültesi yapılmak üzere Gazi Üniversitesi’ne devredilmişti.” diyen Candan şunları söyledi:

‘’Bu araziler TOKİ ile Gazi Üniversitesi arasında yapılan bir protokolle TOKİ’ye verildi. TOKİ de bu arazilerden 37 bin metrekaresini ABD’ye Büyükelçilik binası yapılması için sattı. Kalan araziler üzerinde 2012’de Büyükşehir Belediyesi’nce imar planı değişikliği yapılarak konut ticaret alanına dönüştürüldü, plan dava konusu olmuş ve iptal edilmişti. TOKİ arazileri AOÇ’ye iade edilmesi gerekirken açık arttırma ile satacağını açıkladı. Bu Atatürk’ün emanetine ihanettir. AOÇ üçüncü şahıslara peşkeş çekiliyor. İhalenin iptalini yargıya taşıyacağız ve ilgiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

Alatan’ın haberinde AOÇ’nin yıllar içinde uğradığı alan kaybını ve betonlaşma miktarını gösteren bir uydu görüntüsü analizi de yer alıyor; çiftliğin en önemli toprak kayıpları 1950’lerde Demokrat Parti ve 2006’dan sonra da AKP dönemlerinde yaşandığını ekliyor. Çiftlikle ilgili her türlü imar planını yapma yetkisinin 2006’da Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi ise yeni bir tahribat sürecinin başlangıcı olduğunun altı çiziliyor.

Habere buradan ulaşabilirsiniz: AOÇ arazileri açık artırmaya çıkıyor…

Etiketler

Bir cevap yazın