Stefano Boeri

Çağdaş İtalyan tasarım sahnesinin en tanınmış ve çok yönlü yaratıcılarından biri olan Stefano Boeri, mimar, şehir tasarımcısı, mimarlık teorisyeni, küratör ve politikacı olarak kariyeri boyunca mesleğinin kapsamını sürekli genişletmiş bir isim. Stefano Boeri, biyoçeşitliliğe, insanın dünya üzerindeki tüm canlılarla olan ilişkisini de kurgulayan bir mimari yaklaşımın öncüsü.

Eğitim sürecinden beri kentsel planlama odaklı düşünüp araştıran mimar, 1980’de Politecnico di Milano’nun Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1989’da Venedik Üniversitesi (IUAV)’nden Bölgesel Planlama alanında doktora derecesini aldı. 1990’ların başından beri çoğunlukla büyük ölçekli projelerin analiz ve planlanmasında çalışan Boeri 1993’te kentsel disiplinde yenilenmeye öncülük eden araştırma grubu Multiplicity’yi kurdu. Dünya çapında hem kamusal hem de özel projelerde, farklı aktörler arasındaki sinerjiyi destekleyip güçlendirme rolünü üstlenen mimarlık şirketi tasarım sürecinde, mühendislik danışmanlarından peyzaj mimarlarına, hatta sosyal bilimcilere uzanan çok disiplinli bir diyalog yürütüyor.

1999 yılında Gianandrea Barreca, Giovanni La Varra ile kurduğu Boeri Studio, 2008 yılından beri Stefano Boeri Architetti olarak devam ediyor. 2000’lerin başından beri Avrupa kentlerinin kentsel dönüşümlerinde rol alan Boeri, G8 başta olmak üzere dünya siyasetini yönlendiren önemli oluşumlarda; 2016’da İtalya’nın Umbria bölgesinde Norcia ve Amatrice’nin deprem sonrası yeniden yapılanması gibi trajik olayların yönetimine da aktif bir rol üstleniyor.