can

dağ ve mevcut ağaçlar metrelerce kare otopark olarak teraslanmış, kumsala kıyıdan köşeden açıkça otoparklar çözülmüş,hali hazırdada muazzam bir otopark zaten kumsalın ortasında olduğu için zannediyoruz bu algı sindirildi..orman yolunun ortasınada proje için arsada ağaçları kesip fazladan otoparklar çözülmüş doğal olarak arası 500-1000 metre çünkü.sonra çim atıp beton serilip yaya ulaşımı güçlendi gibi bir çözüme gidilmiş.burada insan ve araç faaliyeti artacak.yapılarda kullanılacak kimyasallar göle verilecek çünkü 28 km hat çekilmesi gerekirdi ormanı yararak .kumsalda ticari faaliyeti destekleyen yeşil alanlar,10 yıl sonra iztuzuna ekolojik bir otel yapılmasına teşvik.yani projeleri sizde görünce a cephesi çok güzel çim teras çok güzel a kumsal yemyeşil olmuş iskeleler uzanmış göl çevresinde orman yolları ne güzel,kaplumbağalar için de ayrı bir yarışma yapılmalı denizi doldurup yapay bir kumsal yapılmalı. sunulan ihtiyaç programı bu yöndeydi.buranın ekolojiye ve tasarıma ihtiyacı yok diyenler olmuştu sanki.ihtiyaç programındaki sıfır karbon iz için araçlar gözden kaçmış sanki.çünkü plaj artık bır otopark olmak üzere.

Gökhan KOÇ

Bir tasarım yarışmasını bile hakkını vererek yapamayan bir organizasyonun bu projenin hayata geçirilmesi aşamasında neler yapacağı büyük merak konusu olmalı bence. Naçizane tavsiyem hiç bulaşmamaları yönünde. Böylece en azından doğal yaşama gerçekten bir katkıları olmuş olur.

Omer Yilmaz

Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliydi diye düşünen yok mu.

Kevser YILDIZ

Paylaşımınız için size de çok teşekkür ederim.

Kevser YILDIZ

Paylaşımınız için teşekkür ederim.

can

Burakçığım belirtiğimiz gibi ödül alan tüm ekipler arandı.aranmayan arkadaşlar için geçmiş olsun.

Burak Salih

geçn insanlar olarak ya açıklansın sonuçlar kapatalım bu defteri. her allahın günü hevesimizle ne zaman açıklanacak diye beklemeyelim. Bizde kaybettiğimizi öğrenip başka şeylerle uğraşalım.

can

.para için birbirine kırdırın ekolojikıl mimarlarımızı. diğer bir öneri ise bu kadar parayı paylaştırın gençlere juri toplansın eskizleri fikirleri değerlendirilsin.idareye değerli ülkemize para kaygısı güdülmeyen milyarlarca proje tasarım fikir elde edilsin.atıyorum bütcen 300 bin tl mi ver öğrenciye 1000 er tl 300 genç çalışşsın.asgari ücrete modellemecilik yapıyorlar. ha bilmemne arkiteks varya hani şu muhteşem 5 li olan onlarda onaylasın araya pergole sıkıştırırlar içinize sıner. bu yarışmada elenen projelerin değerli fikirlerini oturup yeniden çeşitlendirsek 20 tane birinci çıkardı.zaten 84 proje geldi nekadar az.kaldıkı proje gönderemeyen binlerce tasarımcının bu değerli kumsal için fikirleride ortada yok.genler aç aç,odaların forumlarında kendilerini sunuyorlar şöyle modellerim şöle.... yaparım.bu gençler sizin yarışmanıza katılabılmek için 2 ay işi bıraksın gece gunduz emek hemde ustune 600 tl vede 2 ailesne yük olsun,e çocuğum noldu proje,olmadı anne olmadı baba üzgünüm,heyse oyalanma bunlarla parana bak.gir çalış.7 tane kızımızı almış arka fonda röpörtaj ceken sayın kalıtelı 1 prize ödüllü mimarımızın yorumları kulagımıza kadar geliyor.ofistede hep kızlar var köle gibi hallerine bak ..bir anımıda anlatayım.bir mimar yanında yetiştirdiği gencin projesini uygulamış.kız cocugu tabı hevesle benım tasarımım uyguandı derken birde ne duysun ödüllü mimarımız tasarımını iştahla konferasn veriyor ,kız ertesi gün işten ayrılıyor.tek kelime etmeden şimdi yıllar olmus kızımızla konusuyoruz. şu kızları arka fonda istihdam edeceğine onlar tasarlasın sen modelle ödüllü mimarlar.

can

bir hususuda anlatayım yurtdışında 12 yıldır çalışma şekli 2 aşamalı olan bir çok proje vardır,hani eskiz tasarımınız varya sadece bunu isterler,işte bu bitiş noktasıdır.profesyonellik budur.türkiyedeki juriler böyle çalışır 10 projeye 2.5 dk bakıp geçildi anlayabiliyormusunuz konuyu bilmiyorum.yani eğer kafalarındaki yayılım şekline sahip değilseniz projenle uzaya çıksan umrumuzda değil.elenme krıterı %95 burda bıter.yarışma adı üstünde tasarım fikir yarışması .cad .3d .dwg yarışması değil.boşa uğraşmayın herkes kendini parçalıyor ve kaliteyi uygulama adına düşürüyor o paraları kazanmak için amaç yarışmak falan değil.bu yarışmanın reklamını hatırlamazsınız afişinde para destesi ve arka planda mimari yarışma fiğürü.yani para karşılığı .................fikir yarışması değil.daha jüride dönen karanlıkları anlatsam oda tehlikeli.juriyi terkedenler mi dersin ah vah edenler mi dersin yoksa ...ğlu arkitekts in pergolelerimi dersin,yazık idealleri 4 safya ile bağlantılarını egale ettiğiniz yarım milyonluk çakma projelerinizle bitirdiniz. 40 yaşın üstü bitik 30 yaşın üstü ise yozlaşmış birer modellemeci.bilmemne arkiteks o projeler 40 yıl önce tasarlanmış projeler zaten .şekil benzerliği diyelim.taklit değil bunlar esinlenme .tabi tabi ansıklopedik terimleri ile esen esinlenme havası artık çöp kokuyor.kiremit çatılı eskiyi değil yeni fikrinin çepesini kiremit yapma ekolojik tasarım dileğiyle..

can

geçtiğimiz 5 yarışmanın 3 tanesi 1 e bir kopya ve 1. 2. 3. ödül alan projeler hiç çekinmiyor arkadaşlar.ödül almak isteyen varsa jurilerin 5 fonksiyona baktıklarını belirtmek isterim gerisine 3 dk bakar ve ödül alacak projeler için kartela yapılır .yani emekleriniz birer renk kartelası illa jürinin ses kaydınımı verelim.göndermeyin yarışmaya proje arkadaşlar.yazık bunca emeğinize.geçenki bir projede çok anlamsız ve 2. yapılan projenın göz arda edildiği aynı otopark çekme çözümünü düşünüyorumda o elenen proje okadar geliştirilebilir bir fikre sahipki kimseneye tın değil.yani tasarım ve mimarlık söz konusu değil,bakka dükkanımızın en iyi satışı için tabelamız(cephemiz) sözkonusu birde ışık alırsa ortası oyulup ne güzel.bir 3. hususta örneğin 4 proje aynı çözümü yapmışsa 1 si ödül alır diğer benzer projeler kafa karıştırmamak için elenir,bu işler böyledir.şimdi sonuncu olan proje niteliksizmi kesinlikle hayır hayır o fikir işlenemeiş olabilir ama 1. olmaya layık emekleri var bu kızların gençlerin,kaşarlanmış ofislerin rantıdır bu mecra.şimdi bir yarışma var yaklaşık 1.300 tl gibi bir masraf sözkonusu şimdiden 200 kusur sartname satın alındı,gönderde dereceye gir ödül al,3 ay emek +1.300 tl vur tekmeyi gitsin...

can

bende görüştüm,juri başkanı mansiyona akdar aramış tebrik etmiş,aranmadıysan ödül alamasın demektir geçmiş olsun önemli olan yarışmak kendine birşeyler katmak. fakat şunuda burdan belirtmek istiyorum gerçekten niteliksiz projeler seçiliyor ve ödüllendiriliyor aks sokak kaydırılmış dikdörtgen simitler düşey güneş kırıcı başka birşey yok fatal eror veriyor artık bu mimarlık.tasarım adına hiçbirşey kalmamış fonksiyon diyeceksin ne fonksiyonu oda sence çalışıyor bence değil,yarışmaya bursuru masraf verılmesıde ayrı bır rezıllık,resmen kumar,bırbırının ustune basıp para alma mecrası.juri içinde defalarca bulundum,rezillik ortak bir dil arayıp copy paste projelerın sıralaması,yenilik 0,sözde hepsi ekoljik,juride güzelim sahile apık sapık yeşil alanlar çözülmüş kütleyi boyamak için.yahu burası kum kum doğal hali kum gelip kuma yeşil toprak atmak nedir.bide ekolojik tasarımmıs 3 sayfa anlatmış 1 ve 2. proje sahipleri.yani özetle rezillik baştan aşağı.bu yarışma mecralarına proje göndermemelisiniz.türkiyenin tüm yarışma tarihini bilen juride bulunan biri olarak kesinlikle başarısız bir seçim başırısız para kazancı amaçlı juri tavlama klasiği,şimdiden hayırlı olsun...dünyanın en iyi kumsalına ekolojik projemiz.

merve öz

Merhaba; https://yarismo.org/img/Mimarca%20Mek%C3%A2n%20Anlat%C4%B1m%C4%B1%E2%80%9D%20KOMPOZ%C4%B0SYON%20YARI%C5%9EMASI%20RAPOR.pdf den ulaşabildim ben de.

Uğur Çolak

Kadir hocam, rapörtörlerle görüştüm, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söylediler. Bunca emek harcamış, günlerce sabahlamış olan insanların duygularıyla oynamayın!!!

abdullah can

Merhaba Kevser Hanım, yarışmamızla ilgili jüri değerlendirme raporu, internet sitemizde mevcuttur. Aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz. http://www.mimarlarodasi.org/tr/mimarlar-odasi-yayinlari/mimarca-mekan-anlatimi-kompozisyon-yarimasi-secici-kurul-rap.html.

Kevser YILDIZ

Merhaba, geçen yılki yarışmanın jüri raporunun yarışma sonucunun açıklandığı tarihten daha sonraki bir tarihte açıklanacağı duyurulmuştu. Sonraki tarihlerde de odanın sitesine bakmıştım fakat herhangi bir rapora ulaşamamıştım. Söz konusu rapora dair bilgisi olan varsa paylaşabilir mi, lütfen?

Kadir Kadirağaoğlu

Rapörtörlükle görüştüğüm üzere ödül alan ekipler aranmış ve sonuçlar resmi gazetede yayınlancakmış.

Emine Merdim Yılmaz

Ali selam, Onu da geçen haftalarda haber yapmıştık http://www.arkitera.com/haber/alanda-is-bulmanin-zorlugu-uzerine-kisa-belgeseller/

Ali Tavlaşoğlu

Şbb mezunu Şiba Tek de alanında iş bulamayanlardan.. https://www.youtube.com/watch?v=6KCQIIfnoB4&t=8s

Serkan Yetgin

Programların tümünü izledim, zevkle takip ettim diyebilirim. Programın ismi ile ilgili Sn Köksal'ın bir tercihi olduğunu düşünmüyorum. TRT 2'de yayınlanan söyleşi programlarının hepsinin isim formatı aynı; Ahmet Murat ile Edebiyat Söyleşileri Fuat Güner ile Aramızda Müzik Var Teoman Duralı ile Felsefe Söyleşileri vb. gibi. Bunların arasında benim de ismini ilk defa duyduklarım var, dolayısıyla zaten programların her birinin niş bir kitlesi var gibi duruyor. Aslında kanalın kendisi öyle zaten, bugün ortalama TV izleyicisinin evinde TRT 2'nin varlığı yokluğu konu bile değildir. Aynı şekilde renk ve kontrast tercihinin de programın TV izleyicisine değil Youtube izleyicisine, yani fazla dekor, renk kullanmanın tercih edilmediği bir "medium"a üretildiği için yapıldığını düşünüyorum. Kaldı ki, yine aynı kanalın diğer söyleşi programlarındaki sticker taş, kolon, duvar kaplamaları yerine bu dekoru fazlasıyla beğenebilirim. Kitapçı konusunda ise, Robinson Crusoe'de yapılan tavana kadar kitaplık düzenlemesinin mekanın sadece 45m² olması ile ilgisi olduğunu düşünüyorum. Hatırladığım kadarıyla yine burada mimar tarafından tasarlanmış yukarılara erişimin sağlandığı bir merdiven de vardı. Dolayısıyla, YKKS'de her biri özel aydınlatmalar ile aydınlatılan raflarda kitaplar satılmak için değil sergilenmek için yerleştirilmiş gibi duruyorlar, nesneleştirme eleştirisine katılmamak mümkün değil.

LE MIES KUBBEDARZADE

Merhaba, mimarlar odasına kayıtlı öğrenciler yarışmaya yardımcı olarak katılabilir. Bununla birlikte yıkılacak binalar, yarışmanın web sitesinde ilan edilen ekler içerindeki halihazır harita üzerinde ilgili layer ile belirtilmiş. Yarışma web sitesinden yayını yapılan soru-cevaplar dökümanını incelemenizi tavsiye ederim. Başarılar, Selamlar.