+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

İzmir Jeoloji Mühendisleri Odası Binası

Citroen C42 Paris binasını anımsattı biraz. Tabii orada Citroen logosundan doğan ve showroom olması dolayısı ile doğan ışık ihtiyacını gidermek için çatıdan arka cepheye dönen bir cephe tasarımı vardı
Cuma, 10:30

İstanbul Kent Tarihi Müzesi Etüdleri

Ömür boyu peşinden koşmanıza gerek kalmadı....Hali hazırda İstanbul Kent Müzesi projesi Topkapı'da yapılmakta....

Çarşamba, 23:50

Mokyeonri Ahşap Müzesi

zemindeki ahşaba basabilir miyiz?
12 Kasım 2017, 11:13

Atatürk Kültür Merkezi'nin Yeni Projesi Tanıtıldı

Önünde fotoğraf çektirsem bayağı like alırımlık bina olur
12 Kasım 2017, 10:56
yapıya baktığımda nedense cumhurbaşkanlığı sarayımsını anımsatıyor
12 Kasım 2017, 10:55
yarım küre sonuçta bir kubbe... akp son dönem atatürkçü açılımının mimari yansıması... ortayol...
10 Kasım 2017, 21:32
Kürenin kesitle karşılaştırıldığında bir ölçek sorunu var.
10 Kasım 2017, 10:35
Gunun sonunda ulkemizdeki mimarinin ancak ikdarin ve kapital’in cizdigi sinirlar icinde var olabildiginin en iyi ornegi olmus. Taksim meydani ve AKM Turkiye’de halkin en hassasiyet duydugu kamusal alanlardan biri. Bu kadar tepeden inme yontemlerle donusmesi Turkiye’de mimarlik adli haneye buyuk bir eksi olarak gecer.

Aslinda tasarimin olumlu veya olumsuz yanlarini tartismaya pek gerek yok ama Dunya’da yapilan diger ornekleri gordukten sonra, cok da insani heyecanlandiran bir proje olamamis. Yine kacirilmis bir sans aslinda.
9 Kasım 2017, 03:26
AKM bu kadar gündemdeyken Hayati Tabanlıoğlu'nun orijinal tasarımı hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olabilir : https://goo.gl/3iKBG6
7 Kasım 2017, 23:34
Okullarda okutulan en disiplinli ders restorasyon koruma derseridir heralde. 1. grup anıt bi yapıya böyle yapmaya kalkarsanız kalırsınız. Ya anıtlar kurulu bizi kandırıyor bu yapı aslında anıt falan değil dandik bi bina yada okulda bizi kandırıyorlar anıt olmak hiç önemli değil istediğinizi yapın önemli olan erkin propagandasıdır. Bu ülkede çok daha iyi işler çok daha iyi yöntemlerlede yapıldı takip etmeyen bu konuda karar alıcı olmamalı hatta hiçbir zaman böyle almamalı. Durum demokrasi anlayışını da gayet net göstermiştir. Ben istediğimi yaparım, kendi kanunumuda sallamam, Tavır budur. Yapı belkide tartışılacak son meseledir.
7 Kasım 2017, 22:04
Filmin bir bölümünde Türkiye'nin parlak imajına dalarken, sanki Türkiye biraz kırpık gibi. Ben mi paranoya yaptım bilemedim tabi ama doğuda eksiklik var. Bence bu lansman projeden daha önemli. Bence tabi...ben..ben...

Birde Tabanlıoğlu Mimarlık mı, Emre Aroalt Mimarlık mı yapmış projeyi karar veremedim. Hepsi birbirine benziyor artık. Kafalar temiz. Eski, çağdan uzak. Kafalar Çiçek yahu.
7 Kasım 2017, 15:12
Murat Tabanlıoğlu'nun kim olduğunu ve başarılarını mimarlık dünyasında herkes aşağı yukarı biliyordur zaten. Bu proje özelinden konuşacak olursak, bu bölge halka mal olmuş bir alandır ve bu sebepten eğer yeni bir yapı yapılacaksa yarışma ile yapılması gerekmektedir. Yok eski yapıyı çok beğeniyorsak, ya restore edelim ya da aynısını yapalım.Yine proje özelinde konuşacak olursak, bu yapıyı başarılı buluyorsanız, dünyada da neler oluyor bitiyor biraz takip etmenizi öneririm. Türki cumhuriyetlerde bile daha nitelikli cesur ve ilham verici projeler var. Üzgünüm ama Tabanlıoğlu ölçeğinde mimar çalıştıran bir ofis için böyle bir projeyi yapmak 1 günden daha fazla sürmemiştir herhalde...
7 Kasım 2017, 13:50
Ayrıca ezberlerden kurtularak bakılması gerektiğini düşünüyorum bu tip işlere. Türk evi tipinde kubbeli kemerli binalar yapma potansiyeli olan bir iradenin bu tip bir yapıyı beğenmiş ve uygulayacak olması, yapılan işi daha farklı eleştirmemizi gerektirir. Ben de keşke yarışmayla yapılsaydı diye düşünüyorum. Daha fazla tartışma imkanı bulabilirdik. Ayrıca halihazırdaki yapıyla ilgili Uğur Tanyeli'nin farklı düşünceleri vardı zamanında. Yapının ekonomisi ile ilgili düşüncelerdi bunlar. Göz önünde bulundurmalı..
7 Kasım 2017, 13:36
Asıl müellifin oğlu dediğimiz insan, uluslararası çapta kendini kanıtlamış birkaç mimarlık firmamızdan birinin sahibi, okullarda ders olarak okutulabilecek ve halihazırda okutulan birçok yapının müellifi. Tasarlayan mimarın niteliklerini gözardı ederek yorum yapmayalım lütfen. İş verme şekli tartışılabilir. Dönemine göre çok geride eleştirisi de yanlış. Gayet dönemine uygun olmuş proje. Ayrıca halihazırdaki yapıya göndermeleri de yerinde olmuş. Meydanın tamamen yayalaştırılması fikri de tasarımcılara ait diye düşünüyorum.
7 Kasım 2017, 13:28
Ülkede kendini yetiştirmiş genç ve yetenekli bir çok mimarımız var. Babadan oğula bir mimarlık geçişi, çok kabul edilebilir değil. Bu en başta fırsat eşitliğine aykırı. Daha vahim proje çıkabilirdi diyerek 'daha az vahim' projeleri kabul etmemeliyiz.Proje hakkında detaylı incelemeler daha sonrasında gelecektir mutlaka ama şu haliyle proje, dönemine göre çok çok geride ve heyecan vermiyor.
7 Kasım 2017, 11:16
Bence başarılı bir proje olmuş. Daha vahim sonuçlarla karşılaşabilme olasılığı vardı. Her tarafı tartışılabilir, yöntem tartışılabilir, iş verme şekli tartışılabilir, ama sonuç ürün olarak iyi bir proje çıkmış ortaya.
7 Kasım 2017, 10:02
Keşke bir yarışma açılabilseymiş...
7 Kasım 2017, 02:20
Mermerleri bile getirip sordular diyor adam. Okulda 1. grup yapılara yaklaşırken verin mimarın oğluna erk ne istiyosa ona göre karar alsın ama cepheyi korusun diye mi öğretiyolar. Venedik tüzüğü 17. madde mi ? Yıllar içinde yasal statüsü ile ilgili yapılanlarda ortadadır. Bina bu hale niye geldi oda ortadadır. Böyle yapılara böyle yaklaşılmaz kralı gelsede proje Pritzker'likte olsa . Amaç var olanı geleceğe aktarmaktır. Zihinsel mastürbasyon değil.
7 Kasım 2017, 01:23
ATATÜRKÇÜLÜĞE DEVAM REİS MODERNİZM, CUMHURİYET, FALAN... DEVAM REİS DURMAK YOK DEVAM.
6 Kasım 2017, 14:29
Meydana bakan cephenin eskisi gibi olması ve de mimarinin babadan oğula geçmesi anlamlı ve olumludur...
6 Kasım 2017, 14:19

MimED 2017 Öğrenci Proje Yarışması

Sonuçların ilanı / Ödül töreni / Kolokyum'un aynı tarihte yapılıyor olması yarışma kültürüne aykırıdır. Elde hiç argüman yokken kolokyumda nasıl bir tartışma konusu ele alınır? anlam vermekte zorlanırım yıllardır.
6 Kasım 2017, 10:49