+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Mimari ve Tasarımda “Gelecek” Nasıl Olacak?

Umarım "EDİTÖR" İstanbul Art News'da da aynı şekilde yayımlamamıştır:)
11 saat önce

Cami Tasarımı Fikir Yarışması

Evrene mesajım; Jüri çalışmalarının bittiği ve sonuçların belli olduğu duyumu alıyoruz. Tamam! 3 mayıs dediniz ama gerçekten sonuçlar belirli ise, keşke erken açıklasanız. ''Haber var mı?'' diye eşe dosta dosta sormaktan yorulduk.
16 saat önce
Ne telefonundan bahsediyonuz ya :) Sonuçlar açıklandı mı yani ?
22 saat önce
Gelmedi
Çarşamba, 08:41
Telefon gelse de o işten hayır gelmez , gönlünü ferah tut ...
Pazartesi, 19:05
Bugün, Yarın Telefon Gelir. inş
Pazartesi, 09:35
Bunlar güzel günlerimiz. 500lü, 1000li yarışmalara az kaldı.
12 Nisan 2019, 13:53
355
12 Nisan 2019, 10:42
Yarışmaya 350den fazla proje katılmış bu son dönemdeki en büyük katılım galiba.
11 Nisan 2019, 20:08
Öğrenciler ve yabancı uyruklular sadece yardımcı olarak girebiliyormuş bu hiç iyi olmadı.
18 Şubat 2019, 16:58
Şartnamede "Öğrenciler ekipte ancak “yardımcı” olarak yarışmaya katılabilirler." diye bir madde var. Neden böyle bir şey düşünüldü acaba? Öğrenci fikirleri çoğu zaman daha parlak olmuştur.
16 Şubat 2019, 00:45
Yarışma ile ilgili soru ve cevaplar yayınlanmış. https://goo.gl/RYVhEB
12 Şubat 2019, 09:26
Linkte verilen ek dosyalara ulaşamama sebebi nedir? Bilgisi olan var mı?
5 Şubat 2019, 13:50
Aşağıda "aktan acar" kullanıcı adıyla yapılan yorumlar bana ait değil. İsim benzerliği olduğunu düşünüyorum.
5 Şubat 2019, 13:38
Yarışmayı düzenleyen idareler arasında ilbank olsa da çevre ve şehircilik bakanlığının asıl düzenleyen idare olduğu belli. Daha önceki ilbank yarışmalarında oda üyeliği istenmiyordu. Bu yarışmada oda üyeliği istenmesi bence isabet olmuş. Çünkü ilbank yarışmalarında sergideki projelerde niteliğin zayıf olduğu görülüyordu bu yarışmada nicelikten ziyade niteliğe önem verildiği oda üyeliği istenmesinden maket istenmesinden belli.
1 Şubat 2019, 12:43
Bence sansasyonel ödülden kasıt, ödül alacak projelerin yaratacağı tartışmayı vurgulamak.. para ödülünden bahsetmemiş arkadaş.
9 Ocak 2019, 17:50
İlk başta yarışma için verilen ödülleri ben de sansasyonel bulmuştum ancak tüm şartnameyi iki kez okudum. ihtiyaç programlarını ve yarışma için verilen yerlerin autocadlerini de inceledim. O kadar kolay bir yarışma değil. Böyle bir yarışmaya da 5bin 10bin ödül veremezsiniz.
9 Ocak 2019, 13:52
Brace yourself, sansasyonel ödüllü cami projeleri are coming.
9 Ocak 2019, 13:06
Bana çok malzeme çıkacak gibi görünüyor.Saldırın aslanlarım! Yağmur oluklarından Selçuklu'nuz , korkuluklardan Osmanlı'nız , rüzgarlıklardan Danişmendli'niz, güneş kırıcılardan Mengücekli'niz eksik olmasın.Gazanız mübarek ola!
9 Ocak 2019, 12:59
Yarışmanın teslim yeri Ziraat mah. 657.sk No:14 Altındağ / ANKARA
Buna dikkat etmek lazım teslim adresi özellikle belirtilmiş şartnamede ama buradaki duyuruda teslim adresi yazılmamış. şartnameyi gerçekten iyi okumak lazım. Önemli detaylar var.
4 Ocak 2019, 10:12
Mimarlar odası üyeliği ve maket iştenmiş olması yüzünden yarışmaya katılmayacağım.
3 Ocak 2019, 23:46
Kıble'den Gaziantep civarı olduğu anlaşılıyor ki ufak cami için verilen çizimde ayrıca belirlenen alanın Batısında ibadet alanı var. :-) Silmeyi unutmuşlar.

Bence de fikir yarışmasıysa tanımlanmamış bir yerde olması isabet olmuş.
3 Ocak 2019, 15:19
Şartnamede Güney Doğu Anadolu Bölgesi denmiş ve autocad'dede yön ve topografya bilgileri ile komşu parsel bilgileri var. Galiba fikir yarışması olduğu için direk ada parsel il bilgisi vermek yerine bu şekilde bölge olarak paylaşmayı tercih etmişler. Böylece yer görmeye de gerek kalmıyor anlaşılan. Yarışma zenginliği açısından güzel ama karar vermeyi zorlaştıran bir durum olacak bu.
3 Ocak 2019, 11:19
yer tam olarak belirtilmiyor acaba neden .
3 Ocak 2019, 11:02
Şartnamedeki hocaların hazırladığı bilgi notlarını okumak bile beni etkiledi özellikle ali uzay peker'in bahsettiği ayrıntılar güzel gerçekten. Yarışmanın sonucu ne olur bilemiyorum ama ekip başının oda üyesi olma zorunluğu konup ekip üyelerinin zorunlu olmaması ve ilahiyattan sanat tarihine kadar birçok alandan kisinin ekiplerde yer alacak olabilmesi çok güzel ve ince bir düşünce. Ihtiyaç programı ve ihtiyaç programı notları da fikir yarışması olsa bile konunun ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor. Yarışmada maket istenmesi işi biraz zorlaştırıyor. Burada da jüri üyeleri renderla bizi kandıramazsınız demek istemiş anlaşılan.
1 Ocak 2019, 21:50
Şartnameyi okumamıştım. Bilgi için teşekkürler. Mahmur Sami Kirazoğlu'nun jüri başkanı olması sevindirici. Ancak tabii her ne kadar jüri başkanı olsa da üyeler eşit oya sahip.

Fikir yarışması dahi olsa camilerle ilgili bir yarışma çıkması beni sevindirdi.

Umarım iyi işler çıkacaktır.
1 Ocak 2019, 21:21
Şartnamenin sonunda gözüktüğü üzere jüri başkanı mahmut sami kirazoğlu. Eski istanbul mimarlar odası başkanı ömer kirazoğlu beyin oğlu galiba. Emine öğün hanımefendi'de turgut cansever beyin kızıdır. Ve her iki mimar da babalarının dizinin dibinde yetişmiş usta mimarlar. Mahmut sami kirazoğlu dünya çapında özellikle de arap ülkelerinde camileriyle bilinen ve 500den fazla camisi inşa edilmiş bir mimardır. Emine öğün ise babası ve eşiyle birlikte tasarladığı eserlerle ulusal ve uluslararası birçok ödüle layık görülmüş bir mimardır. Yarışmanın jüri heyeti özel sektör, üniversiteler ve teknik kamu kurumlarından seçilmiş nitelikli kişiler. Bu jüriye proje beğendirmek kolay olmaz ama kendisini begendirebilen projeler de gerçekten iyidir. Bu nedenle yarışmaya katılmaya çalışacağım. Ancak yarışma fikir yarışması olduğu için projelerin uygulanmayacak olması üzücü.
1 Ocak 2019, 19:34
Hayırlısı olsun Ahmet Turan Hocam.

Ülkede mimarlık alanında iki tip haber çıktığı zaman "Eyvah" diyoruz:
1-Cami tasarımı yarışması.
2-Önemli bir tarihi yapının restorasyonu.

Umarım her şeyin en niteliklisi olur.
1 Ocak 2019, 17:18
Merhabalar
Yarışma deyince hele hele cami yarışması deyince içimiz kabar kabar oluyor.

AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİN HEPSİ AMA HEPSİ HALKA AÇIK MECRALARDA YAYINLANMIŞ BİLGİLERDEN OLUŞUYOR. YORUM KATILMAMIŞTIR.

Yine de hemen "Kazanmış olanlara hayırlı olsun" denilmemeli. Jüri raportörlüğünü İlbank Yapıyor.

Jüri başkanı kim belli değil. Sıralama üyelerin soyadına göre alfabetik sırada yapılmış.

---
Hacı Mehmet Güner, Kahramanmaraş Abdülhamidhan Camii mimarı, İstanbul Camii mimarı olarak belirlendi, sonra Milliyet Gazetesi'ne verdiği bir röportajı tepki çekince, mimar olarak başka biri bulunması için yarışma düzenlendi. Yarışmaya 60 küsur proje katıldı.

Jürideki isimlerden iki istifa haberi geldi. Jüriden Suphi Saatçi "yüreğimizi sökecek bir proje gelmedi" diye serzenişte bulundu. Birinci seçilemedi. İkinci seçilen proje iki genç hanımefendinin projesiydi ama onlar da "ödülü almayacaklarını ve projeyi geliştireceklerini" söylediler son tahlilde. Sonra proje nedense yine Hacı Mehmet Güner'in önerisiyle AYNI çıktı. Hala 7. minare inadı vardı yani.

Sonra sabık bakan Erdoğan Bayraktar, projeyi bizzat DÜZELTTİĞİNİ söyledi (7. minare uçtu) ona göre yapıldı. Emlak Konut GYO 10 Milyon TL bağışladı derneğe, projenin 100 Milyon dolara mal olduğunu söyledi dernek başkanı. Minbere asansörle çıkıldığını söylerek böbürlendi.

----
Jürideki ikinci isim Konya Teknik Üniversitesi'nde araştırma görevlisi Y. Mimar Sami Kalfaoğlu. Selçuk Üniversitersinden 2018 yılında Konya Teknik Üniversitesi çıkıyor. Sami Bey 2002 yılından beri aynı görevde bulunuyor (Linkedin sayfasında yazıyor)

---
Sayın Metin Tekin, İnşaat Mühendisi
şimdi EMLAK GYO Genel Müdür Yardımcısı
eskiden ihale ve hakediş kabul birimü müdürü ayrıca

BATI ATAŞEHİR CAMİİ YAPTIRMA DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ.
İSTANBUL CAMİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ
BAHÇEŞEHİR KUZU SPRADON QUARTZ SİTE YÖNETİMİ - YÖNETİM KURULU BAŞKAN V.
BATI ATAŞEHİR CAMİİ YAPTIRMA DERNEĞİ- YÖNETİM KURULU ÜYESİ

---
Sayın Mustafa Levent SUNGUR
1981 Trabzon doğumludur.

İnşaat Mühendisliği Lisans Eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamlayan Sungur, 2003 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun olmuştur.

Meslek hayatında yurtdışında ve yurt içinde çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra, 2006 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığında uzman olarak çalışmaya başlamıştır. Sırasıyla Statik, Zemin Araştırma ve Altyapı Şube Müdürlüğü görevlerinden sonra Mayıs 2009 ile Aralık 2018 arasında Toplu Konut Projeleri ve Araştırma Dairesi Başkanı olarak atanan Sungur, Aralık 2018 tarihinden beri Toplu Konut İdaresi Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Çok iyi derecede İngilizce, az seviyede ise Farsça ve Almanca bilmektedir.

Mustafa Levent Sungur evli olup, 2 çocuk babasıdır.


----
Mahmut Sami KİRAZOĞLU – Y. Mimar

35 yıldır Suudi Arabistan'da mimarlık yapan Kirazoğlu'nun cami mimarisi hakkındaki görüşleri ilginç.

Burada link veremiyorum bozuluyor link. Aratınız.
----

Emine ÖĞÜN –Mimar

1958 İstanbul doğumlu Emine F. Öğün, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunudur.

Mimarlık kariyerine 1979 yılında Turgut Cansever Mimarlık bürosunda başlamış ve çalışmalarını aynı büroda 2009 yılına kadar sürdürmüştür.

Halen 1993 yılında eşi Mehmet Öğün ile birlikte kurdukları kendi firmalarında çalışmalarını sürdürmektedir.

1992 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanan Bodrum Demir Evleri‘nin proje müelliflerindendir. Eşi ile birlikte tasarladıkları Amanruya Oteli’ne, TSMD Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin 2016 Yapı Dalı Ödülü tevdi edilmiştir.

----

Dr.Ali Uzay PEKER – Mimarlık Tarihçisi (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)

1996, Doctor of Philosophy, İstanbul Technical University, Department of Architecture, Graduate Program in Art History, Dissertation: "Anadolu Selçukluları'nın Anıtsal Mimarisi Üzerine Kozmoloji Temelli Bir Anlam Araştırması" [“A Study of Meaning in Anatolian Seljukid Monumental Architecture Based on Cosmology”] (Supervisor: Prof. Dr. Semra Ögel)

1989, Master of Arts, Bosphorus University, Department of History, Graduate Program in Art History, Thesis: "The Double Headed Eagle of the Seljuks: A Historical Study" (Supervisor: Prof. Dr. Aptullah Kuran)

1985, Bachelor of Arts, İstanbul University, Department of Art History

----

BUNDAN SONRASI KİŞİSEL GÖRÜŞÜMDÜR

Jürideki bazı kişiler oldukça güven verici ve bilimsel yaklaşır diye düşünürken TOKİ, EMLAK GYO ve ÇAMLICA CAMİİ ilişklili üyeler yeni bir ÇAMLICA CAMİİ projesine ılımlı yaklaşabilirler.

Bunu kimse bilemez.

Jüri bir yarışmada güven vermesi açısından önemli bir müessese olmalıdır. Ben ufak bir web araştırmasıyla bunu buldum. Herkesin erişebileceği bilgilerdir.

Bir amme hizmeti olarak sunuyorum efendim.
1 Ocak 2019, 16:48
Kazanmış olanlara hayırlı olsun.
1 Ocak 2019, 13:50

Seguí Stüdyo Daire

Çok başarılı.
Cumartesi, 15:11

Beyaz Badanalı Ev

Donuk bakışlı adama betonarme hatch at. Maya ve küvetinle birlikte [save selection] yapıp kaç oradan.
Cumartesi, 14:45

Yetenekli Peyzaj Mimarları ve Kötü Tiyatro Eserleri

Bu yapisalci, digeri realist bir yazi. Sonuc olarak bu yaziya mevcut yapi sarilir, digerine saldirir veya susar kokusu cikmasin diye, ki goruyoruz oyle de oldu, oluyor. Kisacasi ilgiyi gectim, tesaduf bile yakistirilamaz
Cuma, 17:54
Köksal ve Yalçın yazıları aynı konuyu farklı açıdan ele alıyor, tesadüf mü? Birbirleri ile ilgisi var mı?
Cuma, 17:18