+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Süleymanpaşa Belediye Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı

https://www.suleymanpasa.bel.tr/hizmet-binasi-proje-yarismasi

Dosyalar Linklerine Tıklayarak indirebilirsiniz.
1 saat önce
Projelerle ilgili link var mı Le Mies hocam? Süleymanpaşa Belediyesinin websitesinde göremedim.
1 saat önce
Projeler yarışmanın sitesinden indirilerek incelenebilir, yüklemişler. Ama gelelim projelere; ne makam girişi var ne makam çözümü var.Başkan tüm koridorları dolaşıp odasına öyle ulaşıyor -herkese günaydın diyor galiba.Bizim zamanımızda önce makam çözümüne bakılırdı.- Ne zabıta ayrılmış ne kreş çalışıyor.Zabıta girişi ile makan girişleri neredeyse bir çalışıyor.Meclis girişi, mahalle kütüphanesi girişinden hallice. Kotu tutmayan giriş yukarı çıkıp tekrar aşağı iniyor. En değerli olması gereken zemin katlar depolarla doldurulmuş. Islak hacimler, merdivenler cephelerde. Nizami girişleri olması beklenen belediyeye her yerden giriş var delik deşik.Yürürlükte olan yönetmeliklere uygun olarak hazırlanması gereken projeler yangın yönetmeliğine uymuyor. Herkes çızbız. Daha neler neler.Tüm ekiplerin emeğine sağlık , her ekip kendi imkanı ölçüsünde hazırlamış göndermiş ama jürinin bunları görmesi gerekirdi. Raporların neden yayınlanmadığı anlaşılıyor.
3 saat önce
Kurumu arayıp "raporların ne zaman açıklanacağını" sorduğumuzda kolokyumdan sonra açıklanacağını söyledi. Raporları okumadan, kafamızda jüriye yönelteceğimiz soruları netleştirmeden katıldığımız bir kolokyum ne kadar verimli olabilir? Rapor yayınlamak niye bu kadar dert oldu anlamış değilim. Yeni "moda" bu sanırım.
6 saat önce
Acele etme azizim. Hele kolokyum yapılsın, insanların hevesi geçsin. Ödül alanlar neden ödül aldığını bilmesin, elenenler neden elendiğini bilmesin. Sonra bir ara ''aaa rapor yayınlanmış '' deriz. Bu da böylece gümbürtüye gitmiş bir yarışma olur.
Perşembe, 13:45
Acaba raporu açıklamayı düşünüyorlar mı? Yoksa 'rapor açıklamamayı' gelenekleştirme gayretine katkıda mı bulunmak istiyorlar?
Perşembe, 12:19

Bakan Özhaseki: "Deprem Riskini Fırsata Dönüştürebiliriz"

MASAL BU YA

Adamın biri lüks arabası ile ana caddeden geçerken, arazisi geniş bir alana yapılmış 30 – 40 yıllık binaları gözüne kestirir. Burada oturmakta olanlara kış kış dersem ne olur diye hayal eder. Bu alana yapılacak bir alışveriş merkezi ve yeni binalar ne kadar büyük bir Rant yaratır diye düşler.
Önce sitede birkaç daire satın alır.
Daha sonra yönetimde olan ve binada oturan birkaç satın alınabilecek kişi ile yakın ilişkiler oluşturur.
Daha sonra alışveriş merkezi ve binalar için hayali projeler üretir.
Bunlar için sahte imza ile Site Yönetimi adına Belediyeden yeni İmar Durum Değişikliği geçirtir.
İçerideki işbirlikçileri ile bu projenin ne kadar ucuza, ne kadar güzel bir yatırım olacağı konusunda ikna toplantılarına başlar.
İşbirlikçilerin bir Araştırma Komisyonu oluşturmasını teşvik eder.
Araştırma Komisyonunda pençe penç pazarlıklar sonucunda kendi projesinin en makul proje olduğu konusunda ortak karar açıklarlar.
Binaların herhangi bir afette yıkılmasının an meselesi olduğunu ve tabut içinde yaşadıklarını belirterek korku salar.
Genel Kurul yapılmadan çok önceleri Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü gelecekte kendilerine ihbar edilecek konuyu, önceden kabile internet sitesinde o binaların yıkılacağı şeklinde kehanette bulunur.
Olağanüstü Genel Kurul yaparak, sanki kırk yıldır site yönetiminde imiş gibi toplantıyı yönettirirler. Toplantıya katılan sayısına yakın kat malikinin kendi projelerine onay verdiğini sahte bir oylamayla karar defterine işletirler.
Binalarda oturan ve oturmayan işbirlikçilerin binanın riskli olduğunu ihbar etmeleri ve Lisanslı Test Firmasının ücretini de kendisinin ödeyeceği konusunda ikna eder.
Lisanslı Test Firması ertesi gün haftasonuna denk gelen bir günde davet edilerek, karşılığında ne kadar rant payı verildiği bilinmeyen ve iki binanın mukavemet değerlerinin ortalaması tıpatıp birbirinin aynı olan çelişkili Riskli Bina Raporları düzenletilir.
Riskli Bina Raporunun verildiği gün yerel gazetelere Genel Kurulda kendi firmalarının seçildiği yönünde söyleşi verilir.
Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ne karşılığında olduğu bilinmeyen bir şekilde ayarlanarak Kaymakamlığa bağlı Tapu Müdürlüğüne Riskli Bina kaydı yaptırılarak kat maliklerine taahhütlü mektupla bildirilir.
Kaymakamlığa bağlı Tapu Müdürlüğünde yurtdışında olanların ve ölmüş gözükenlerin mektupları herhangi bir şekilde buharlaştırılır.
İçinde insan denilen yaratıkların yaşadığı binalarda oturanlar kendilerinin bilgisi dışında ne dolaplar döndüğünü bilmedikleri bir sürecin sonunda kendilerine gönderilen bildiri ile travma yaşarlar.
Kendisine bildiri gelenler anında Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne itirazda bulunur.
Olayların bu noktaya gelmesindeki usulsüzler, kişi ve kurumlar hakkında anında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.
İtiraz üzerinden 60 gün geçtiği halde herhangi bir heyet oluşturulmaz veya cevap verilmez.
İtiraz edenlerin İdare Mahkemesinde dava açtıkları gün kendilerine dördü Üniversite Öğretim Üyesinden oluşan yedi kişilik Teknik Heyetin iki kez toplantı yaptığı ve yerinde incelemeye zaman bile ayırmaya gerek görmeden, kanaatlerinin değişmediği yönünde taahhütsüz adi postayla kendilerine bildirilir, diğer suç duyuruları hakkında susmayı tercih ederler.
Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü anında Belediyeye bu binaların boşaltılması ve yıktırılması ile ilgili yazı çıkartır.
Kabile yasalarında belirtilen en az süre olan 60 günlük süre verilerek binalarını hem tahliye etmeleri hem de yıktırtmaları istenir.
Boşaltmayanlar ve Kabile Anayasasına göre Anayasal Barınma Hakkını kullanmak isteyenler tehdit edilir.
Buna itiraz edenlere hadi ordan şeklinde taahhütsüz adi postayla herkese ayrı ayrı değil ortak bir cevap verilir.
Süre dolunca anında su sayaçları söktürülür.
İçeride insan denilen bir yaratık yaşadığı anlaşılınca yeniden 30 günlük ek süre daha verilir ve su sayaçları yerine takılır.
Bu arada itirazda bulunanların Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları suç duyurusunda, hakkında soruşturma istenen kamu görevlileri ile ilgili soruşturma izni Valilikçe aylarca bekletilir.
Bu arada merkezi ısıtmanın kullanılmaması ve soğuk nedeniyle insan denen yaratıkların binayı terk etmelerini sağlamak amacıyla aidat toplanmaması ve binalarının yıkıntı haline dönüşmesi teşvik edilir.
O lüks arabada hayal kuran, hedefleri doğrultusunda ve kabile yasalarından destek alarak, kamuda gereken yerlere de ne rüşvetler verdiği sadece tahmin edilen kişi efelenmeye devam eder.
Düzmece ve çelişkili Riskli Bina Raporları İnşaat Mühendisleri Odası Başkan ve Üyelerine aktarıldığında gülme krizleri geçirirler.
Bu hayal içinde yer almayan kat malikleri de tehdit edilir.
Bu masaldaki olayların tümü bir Ananas Cumhuriyetinde olduğu gibi, Gemlik Günaydın Sitesinde de aynen gerçekleşmektedir.
Muzaffer Mücahid Akıncı
22.01.2014
Çarşamba, 15:41

7 İklim 7 Bölge - Mahalle Ulusal Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması Sonuçlandı

Bizim zamanımızda sarı saman kağıtları vardı, onlara not tutmuşlarsa temize çekmek, daktilo etmek zaman alıyor olsa gerek. Yine de raporlar nihai haline ulaşıp jüri imzaları atılmadan ilan edilmese pek isabetli olurmuş.
Çarşamba, 13:51
Jüri işinin hakkını veremediği için açıklamaktan çekiniyorlardır. Raporları yazmak ve açıklamak jüri esnasında yapılması gereken bir iş, sonradan rapor uydurulmuyorsa açıklamak için ertelemeninde bir lüzumu yok. Böyle şaibeli sonuçlardan sonra yarışmaya katılmak anlamını yitiriyor.
Çarşamba, 13:01
Raporsuz isim duyurmada yeni moda oldu. Raportörler çalışmıyor. Bizim zamanımızda herkes önce raporları okurdu !
Çarşamba, 09:20
Yarışmanın web sitesinde (https://goo.gl/DXX6YV) henüz yayınlanmış görünmüyor, yayınlandığında ekleyeceğiz.
Pazartesi, 07:52
rapor ne zaman açıklanır?
Cumartesi, 13:30
Kazanan ekipleri tebrik ediyorum.
Jüri raporu açıklanacak mı acaba?
15 Eylül 2017, 16:28

Balcılar Evleri

Bu proje olgunlık çağımın en güzel günlerini hediye etti. Ersen beye teşekkür ederim. M. Cemal Mersinli..
Pazartesi, 17:27

S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması 2017: Üsküdar Meydanı

https://goo.gl/PySNB9
15 Eylül 2017, 10:48
Şartname yayınlama tarihi 12 Eylül olduğu yazıyor fakat hala yayınlanmadı. Bilgi verirseniz çok sevinirim saygılarımla.
12 Eylül 2017, 21:49