ARCHIPRIX Türkiye 2017

Ulusal mimarlık öğrencileri bitirme projeleri yarışması "ARCHIPRIX-TR 2017"ye başvuru için son tarih 9 Ekim 2017.

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla bu yıl 22. kez düzenlenen ulusal mimarlık öğrencileri bitirme projeleri yarışması “ARCHIPRIX-TR 2017″ye başvurular başladı!

Türkiye’deki mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak özendirici ve yapıcı bir rekabet ortamı yaratan, genç mimarları ve mimar adaylarını mesleki ortam içinde bir araya getirerek mimarlık üzerine düşünmeye ve tartışmaya yönlendiren ARCHIPRIX – TR yarışmasında bugüne kadar yaklaşık 45 üniversiteden 2000’e yakın öğrenci diploma projelerini sergiledi ve bir araya geldi.

Hülya Yürekli, Şevki Vanlı, Ferhan Yürekli ve Doğan Hasol tarafından kurulan Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen ARCHIPRIX – TR yarışmasına Türkiye’nin tüm mimarlık okullarından katılım olması hedefleniyor.

2016–2017 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projelerinin katılabildiği yarışmanın son başvuru tarihi 9 Ekim 2017 olarak belirlendi. Başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıklarından veya www.archiprixturkiye.org adresinden temin edilebilecek.

Katılan projelerin dijital olarak iletileceği yarışmada panoların baskısı ARCHIPRIX-Türkiye tarafından yapılacak, posta ve baskı ücreti ödenmeyecek, panolar aynı malzeme ve eş kalite ile sunulacak.

Genç mimarların mesleğe ve mimarlık ortamının dinamizmine olan katkılarını ve farklı disiplinlerin mimarlık pratiğinin gelişimindeki etkisini vurgulamak üzere oluşan 2017 yılı jürisinde, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Prof.Dr. Berin F. Gür (TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü), Ali Osman Öztürk (A Tasarım Mimarlık), Zehra Aksu (Azaksu Mimarlık), Kaan Özer (Atölye5 Mimarlık) ve Tolga Hazan (Hazan Mimarlık) yer alacak. Yedek jüride geçen yılın birincilik ödülünü alan Meriç Arslanoğlu bulunuyor. Yarışmanın raportörü ise Ayla Aydın Tuncel olacak.

ARCHIPRIX – TR 2017’nin bir araya getireceği genç mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında Ankara’da düzenlenecek bir ödül töreninde alacaklar. Yarışmanın bir sonucu olarak katılan tüm projeler kitap haline getirilecek ve ödül alan projelerde Mimarlık, Tasarım, Kültür, Sanat Dergisi YAPI Dergisi’nde yayımlanacak.

ÖDÜLLER

  • Birincilik Ödülü: 5.000 TL
  • İkincilik Ödülü: 3.500 TL
  • Üçüncülük Ödülü: 2.500 TL
  • Mansiyon (3 adet eşdeğer): 2.000 TL (Her biri için)

2016–2017 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projeleri ile başvurulan yarışmanın detaylarına www.archiprixturkiye.org adresinden ulaşılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir