+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Uluslararası Nemrut Yanardağı Gözü Yarışması

12 Ekim 2017, 18:15
  defa okundu.

Uluslararası yarışmalar düzenleyen Bee Breeders’ın Nemrut Volcano Eye adıyla açtığı yarışmaya kayıtlar 6 Nisan 2018’e kadar sürüyor.

Uluslararası Nemrut Yanardağı Gözü Yarışması

Nemrut Volkanı Kalderası, volkanın kendi içine göçmesi sonucu oluşmuş derin bir krater. Bu dramatik formasyon, sert koşullarda hayatta kalabilen bitki ve hayvanların yuvası olan, kendine özgü bir mikro-çevre üretiyor. Kaldera’nın içindeki, yarı ay şeklindeki krater gölü kalderanın kendine özgü bio-çeşitliliğine katkıda bulunuyor.

Nemrut Yanardağı Gözü Mimari Proje Yarışması, katılımcıları bir gözlem noktası hayal etmeleri için görevlendiriyor. Kraterin güney kenarına, 2.800 m yüksekliğe yerleşen gözlem noktası, ziyaretçilerin Van Gölü’nün ve çevresinin mükemmel manzarasına hakim olmalarını sağlıyor.

Yarışma, çetrefilli doğa koşullarını göz önüne alarak, gözlem noktasını tasarlayan tasarımcıların, hem işlevsel hem estetik özellikleri göz önünde bulundurmalarını gerektiriyor.

Teslim edilen projelerin gözlem noktasının tasarımını ve nasıl işleyeceğini hesaba katmaları bekleniyor. Tasarımlar, ziyaretçileri gözlem noktasına ulaştıracak, kraterin tabanından gözlem noktasına kadar olan yolculuğu unutulmaz bir deneyim haline getirecek bir rotayı da kapsayacak.

Tasarımların, çevreye dair çağdaş bir anlayış geliştirecek, işlevsel ve yenilikçi çözümlerin üzerinde durmaları gerekiyor. Proje konseptlerinin, projenin yapılacağı çevresel bağlama oturması, bu heybetli fakat ulaşılması zor çevrede yapı yapmaya dair teknik çözümler sağlaması önemseniyor.

Yarışmaya dair ayrıntılara ve kayıt linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Özgür Savaş Özer / 13 Ekim 2017, 18:08
Yalnız ve Güzel Ülkemin Arkiterası...
 
Burcu Bilgiç / 13 Ekim 2017, 18:00
teşekkürler, düzelttik etiketlerde
 
Ali Osman Oğuz Tahça / 13 Ekim 2017, 14:35
Alttaki etikete dair; kaldera Adıyaman'daki değil Bitlis'deki Nemrut dağında.
 
 
SONA ERDİ
Künye