+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2016

26 Ağustos 2016, 13:39
  defa okundu.

Bu yıl 5. kez düzenlenecek olan Design Turkey Ödülleri'nin son başvuru tarihi 31 Ağustos'tan 8 Eylül'e uzatıldı.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2016

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliği ile düzenlenen "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri" yarışmasına başvurular başladı. Avantajlı erken başvuru tarihi 18 Temmuz'a kadar uzatılan yarışmanın son başvuru tarihi ise 31 Ağustos 2016.

Ödül başvuru kategorileri; ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, mobilya, spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi gereçler şeklinde 13 sektör olarak sıralandı. Design Turkey için başvurusu gerçekleştirilecek ürünlerin 1 Ocak 2014 - 30 Haziran 2016 tarihleri arasında endüstriyel yöntemlerle üretilmiş ve piyasaya sürülmüş olması; ayrıca tasarımcısı, üreticisi veya marka sahibinin Türkiye vatandaşı olması gerekiyor. "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri" kapsamında, gelecekte endüstriye yön gösterecek yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, üretim için programa alınmamış tasarım projelerinin değerlendirildiği "Kavramsal Tasarım Ödülleri" kategorisi de yer alıyor. Bu yıl endüstriyel tasarım içerikli birlik yarışmalarında ilk üçe giren finalistler, Design Turkey kavramsal tasarım kategorisine doğrudan ve ücretsiz olarak başvurmuş sayılacak.

Ön elemeyi geçen ürünler, her yıl olduğu gibi bu yıl da 30'u aşkın tasarım otoritesinin yer aldığı uluslararası bir jüri tarafından "İyi Tasarım Ödülü", "Üstün Tasarım Ödülü" ve "Kavramsal Tasarım Ödülü" olmak üzere 3 kategoride ve sektörel bazda değerlendirilecek. Ürünler; getirdikleri yenilik, sundukları farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özellikleri, işlevsellikleri ve taşıdıkları estetik değerler gibi ölçütlerle değerlendirilecek. Türkiye'nin tasarımla markalaşmasına önemli katkılar sağlaması hedeflenen yarışmada ödül alan tasarımlar; iyi tasarımın taşıması gereken nitelikler konusunda sanayiciyi yönlendirecek, ayrıca ürün geliştirme sürecinde doğru tasarım stratejilerinin belirlenmesinde yol gösterici olacak. Kazanan tasarımlar, sergi ve yayınlar aracılığıyla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda tanıtılacak.

18-23 Ekim 2016 tarihleri arasında, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde bu sene ilk defa gerçekleştirilecek olan "Türkiye Tasarım Haftası" süresince endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve görsel iletişim tasarımı alanlarına yönelik olarak dünyaca ünlü tasarımcılar, üniversiteler, tasarım okulları, sanayici ve akademisyenlerin katılımıyla paneller, konferanslar ve workshoplar düzenlenecek. Bahse konu organizasyon; yıl içinde düzenlenen tasarım yarışmalarının finalistlerinin ürün ve projelerinin sergi ve defileleri, dünyanın prestijli tasarım yarışmalarında ödül kazanan Türk tasarımları ile tasarım merkezleri ve tasarım ofislerinin ulusal/uluslararası proje sergileri ile zenginleştirilecek. Tasarıma yönelik faaliyet gösteren tüm paydaşları tek çatı altında toplayacak olan etkinlik; Design Turkey Ödül Töreni ve Sergisini de kapsayarak bütünleyici bir tasarım ekosistemi oluşturacak.

Takvim

 • Erken Başvurular : 11 Haziran 2016 - 18 Temmuz 2016
 • Normal Başvurular : 19  Temmuz 2016 - 10 Ağustos 2016
 • Geç Başvurular : 11 Ağustos 2016 - 8 Eylül 2016 (başvurular 23:59'a kadar açıktır)
 • Ön Değerlendirmenin Sonuçları : 20 Eylül 2016
 • Sergileme Ücretlerinin Yatırılması için Son Gün : 27 Eylül 2016
 • Ürünlerin Sergiye Gönderilmesi ve Kurulumu : Ürün kategorisine göre teslimat yapılacak tarih, saat ve adres daha sonra paylaşılacaktır
 • Ürünlerin Değerlendirilmesi : 16-18 Ekim 2016
 • Konferans ve Ödül Gecesi : 22 Ekim 2016
 • Kazananlar Kataloğunun Yayınlanması : 1 Aralık 2016


Jüri

 • Ralph Wiegmann
 • Jan R. Stavik
 • Achim Storz
 • Paul Cohen
 • Sudhir Sharma
 • Dr. Yasuko Takayama
 • Charles O. Job
 • Tim Fletcher
Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
SONA ERDİ
Künye