Baumit ile Konutlarda Sağlıklı Yaşam

Dış cephe uzmanı Baumit'den şimdi de iç mekanlar için yepyeni bir konsept: "Healthy Living"

Baumit’in 2015 yılında başlattığı Avrupa’nın büyük araştırma projesi VIVA Araştırma Parkı’nda, sağlıklı bina ve yaşama dair yepyeni ürünler geliştiriliyor. İki yıllık bir araştırma sonucunda geliştirilen ve Healthy Living konsepti ile global pazara sunulan Baumit Klima ürünleri artık Baumit’in sağlıklı ürün anlayışını iç mekanlara da taşıyor.

Baumit geniş kapsamlı projesi VIVA Araştırma Parkı, sağlıklı konutlar için en doğru ürünlerin geliştirilmesini amaçlıyor. VIVA Araştırma Parkı’nda kurulan ve yapı malzemelerinin sağlık ve konfor üzerindeki etkisinin incelendiği 12 ev, yeni ürünlerin geliştirilmesi, iyileştirilmesi, doğru uygulamaların sağlanması açısından büyük önem taşıyor.

İki yıllık süre içerisinde 5 milyon verinin analiz edildiği Park’ta sağlıklı bir evin nasıl yapıldığı ya da yaşam kalitesini nasıl artırılabileceğine dair son derece değerli veriler edildi. Bu veriler, sağlık ve konfor araştırmasının odak noktasında sıcaklık ve nem olduğunu ortaya koyuyor.

Sağlıklı iç mekanlar için Healthy Living

VIVA Araştırma Parkı’nda yapılan araştırmaların sonucu üç bulgu ile özetleniyor:

Önce ısı yalıtımı:
Daha fazla sağlık için kışın sıcak, yazın serin
İyi ısı yalıtımı temel, sağlıklı yaşamanın ilk adımıdır. Çünkü ısı yalıtımı binanın enerji verimliliğine katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda kışın rahat sıcak ve yaz aylarında keyifli serin duvarlar yaratılmasını sağlıyor. Oturma odası, hava akımı olmadan rahat bir oda haline geliyor.

Kütle iyidir:
Sağlıklı yaşam için sürdürülebilir enerji depolama
Masif duvarlar, iyi ısı yalıtımı ile dışarıdan korunabiliyor, kışın sıcaklığı muhafaza edebiliyor ve yaz aylarında serinliği evin içinde tutuyor. Kütle arttıkça, depolama daha iyi etki ediyor ve iç mekan havası bir o kadar daha istikrarlı, rahat ve sağlıklı oluyor.

İç değerler:
Sağlıklı bir oda havası için nem depolaması
İyi bir mineral sıva sistemi, fazla nemi emerek ve gerektiğinde serbest bırakarak, ilk birkaç santimetrede oluşan nem zirvelerini dengeleyebiliyor. Böylece sabit kalan nem, sağlıklı bir oda havası sağlıyor.

Baumit tarafından geliştirilen Healthy Living konsepti, Baumit Klima Sistem ürün grubu ile iç değerler açısından sağlıklı bir yaşam atmosferi elde edilmesine katkıda bulunuyor. 9 üründen oluşan Baumit Klima Sistemi’nde;

  • 2 makine sıvası
  • 1 el sıvası
  • 1 ince sıva
  • 2 saten sıva
  • dekoratif sıva
  • 1 boya
  • 1 astar

bulunuyor.

Baumit Klima Sistem sıvalar, reçeteleri, optimize edilmiş gözenekliliği ve tane yapısı sayesinde iç mekan nemini düzenliyor. Genişletilmiş gözeneklilik, yaygın iç mekan sıvaları ile karşılaştırıldığında daha yüksek miktarlarda emilim yapılmasını sağlıyor. Sıvalar, yüksek kireç içeriği ile daha uzun ömürlü bir alkalinite (pH değeri 12-13) özelliği taşıyor; böylece küf oluşumunu engelliyor ve anti bakteriyel özelliklerini koruyor. Sonuç ise sağlıklı ve konforlu bir iç ortam.

__________

A: Esenşehir Mah. Barajyolu Cad. Hale Sok. No:10-B 34776 Dudullu, Ümraniye – İstanbul
T: 0 216 680 34 00
Baumit Müşteri Hattı: 0850 480 7 480
W: www.baumit.com.tr, www.facebook.com/BaumitTurkiye

Bir cevap yazın