+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

"Nitelikli İş Yapmaya Çalışan Mimar Sayısı Çok Değil"

24 Ocak 2017, 10:10
  defa okundu.

Birkaç Mimar söyleşilerinin sekizinci konuğu Alişan Çırakoğlu.

"Nitelikli İş Yapmaya Çalışan Mimar Sayısı Çok Değil"

Birleşik Krallık'ta mimarlık faaliyetleri, Architects Registration Board (ARB, Mimar Kayıt Kurulu) ve Royal Institute of British Architects (RIBA, İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) isimli iki ayrı kurumla ilişkili yürür. Bu iki kurum birbirlerinden tamamen bağımsız çalışır ve yıllar içinde yetki alanları ve görev tanımları pek çok noktada üst üste binmiş ve hala müzakereler ile netleştirilmeye çalışılıyor olsa da, ARB genel olarak mimarların yasal yükümlülüklerini ve haklarını denetlemekten sorumludur, RIBA ise mimarlık ve ilgili bilimsel/sanatsal aktivitelerin tanıtımı, çeşitli etkinliklerin, yarışmaların, ödüllerin düzenlenmesi, geniş bir yayın arşivi kurulması, meslek ile ilgili tüm paydaşları bilgilendirmek adına faaliyetlerin yürütülmesi, meslek gelişimi derslerinin yürütülmesi, mimarlara hukuki destek sağlanması, emeklilik maaşı düzenlemesi gibi meslek hayatının neredeyse "kayıt olma" dışında, ARB'nin kayıtsız kaldığı tüm konularıyla ilgilenir. ARB, resmi olarak "mimar" unvanına sahip olabilmek için kayıtlı olmanız gereken yasal kurumdur, RIBA ise aslında tamamen gönüllü bir organizasyondur. ARB sizin mimar unvanını alabilmek için sağlamanız gereken yükümlülükleri, sonrasında da bu yükümlülükleri taşımaya devam edebilmeniz için uymanız gereken mesleki yeterlilik ve etik tutumunu denetler; yani bir nevi mesleki saygınlığı yasal olarak korur. RIBA ise sizin hayatınızı kolaylaştırmaya çalışır.

Birkaç Mimar söyleşilerinde mimarlara yöneltilen son soru, konuşulan pek çok problemin üst ölçekte nasıl çözülebileceğine dairdi. Son söyleşiyi yaptığımız Alişan Çırakoğlu da dahil olmak üzere, mimarların bazılarının önerisi belki de Mimarlar Odası'na bu kadar çok isteği, talebi, beklentiyi yüklemenin gerçekçi olmadığı yönündeydi. Hatta bazıları, ülkenin mevcut atmosferi gerçekçi bir şekilde göz önünde bulundurulduğunda, belki de Mimarlar Odası'nın elinden geleni yapıyor olduğuna değindi.

Türkiye'de Mimarlar Odası dışında faaliyet gösteren pek çok mimar örgütü/grubu/derneği var: Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD), Mimarlar Derneği 1927, Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG), İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, Türk Yüksek Mimarlar Birliği 1940... Hatta daha spesifik amaçlarla hareket eden Mimarlık Eğitimi Derneği (MimED) ve Herkes için Mimarlık (HiM) bile bu gruplara bir şekilde dahil olabilir.

Eğer Mimarlar Odası'nı İngilizlerin Architects Registration Board'u olarak görmeye başlarsak, RIBA kim olacak?

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Cem Y. / 24 Ocak 2017, 11:47
Çağdaş kriterler (enerji verimliliği vs), bölgesel mimari tarih, teori gibi konuları içeren genel bir sınavdan geçebilecek gibi bir eğitimle mezun edilmiyor Türkiye'de mimarlar. Örnek verilen ülkelerin mimarlık eğitimi, staj dönemleri ve yetki sınavlarını da tartışmaya açmak gerek.
Türkiye'de mimarlık fakültelerinin çoğu müteahhit yamağı, ya da teknik ressam mezun ediyor.
 
Cem Y. / 24 Ocak 2017, 11:08
Üniversiteler sorgulanmadan Mimarlar Odası'nın suçlanmasını çok doğru bulmuyorum.

"In the United Kingdom, practicing under the name, style or title "architect" is restricted by law to those registered at the Architects Registration Board. It usually takes a minimum of seven years to obtain the necessary qualifications and experience for registration. Those wishing to become registered must first study at a recognised university-level school of architecture. Though there are some variations from university to university, the basic principle is that to qualify as an architect, a candidate must pass through three stages administered by the Royal Institute of British Architects:

On completing an initial degree in architecture (usually three or four years, usually either a BA, BSc, or BArch) the candidate receives exemption from RIBA Part I. There then follows a period of a minimum of one year, which the candidate spends in an architect's office gaining work experience.
The candidate must then complete a post-graduate university course, usually two years, to receive either a graduate diploma (Dip Arch), Masters (MArch) or B(Arch). On completing that course, the candidate receives exemption from Part II of the RIBA process.
The candidate must then spend a further period of at least one year gaining experience before being allowed to take the RIBA Part III examination in Professional Practice and Management"
 
 
Künye
30 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Söyleşiler