+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

"Her Ofisin Amerika’yı Yeniden Keşfetmesine Gerek Yok"

18 Ekim 2016, 15:10
  defa okundu.

Söyleşi, yarışmalarda aldıkları dereceler ile isimlerini duyuran Ankaralı genç ofis FREA’nın hikâyesini anlatıyor.

"Her Ofisin Amerika’yı Yeniden Keşfetmesine Gerek Yok"

Söyleşinin başlığı, Fatih Yavuz ve Emre Şavural'un konuşmalarının bir noktasında değindiği, pek çok ofisin çeşitli veri tabanlarını, dokümantasyonu, süreçlerin nasıl işleyeceğini kendi başlarına öğrenmek, sıfırdan yaratmak veya RIBA, AIA gibi yabancı kurumların internet sitelerinden temin etmek durumunda kalmasına referans veriyor. Ülke çapında harcanan bireysel çabaların toplamı düşünüldüğünde bu konulara ayrılan vakit, mimari tasarım için ayrılan süreden çalmak demek. Üstelik bu çalışmaları mimarlar için hazırlaması beklenen Oda'nın işi nispeten kolay; zira önünde detaylı, çalışılmış örnekler var. RIBA'nın internet sitesi ile Oda'nınkinin içeriği üzerine bir kıyaslama yaptığımızda, Maslow piramidinin ne kadar alt basamaklarında çabaladığımızı rahatlıkla görebiliyoruz.

Gerçekten, Sevgili Mimarlar Odası, mimarlık yapabilmek için ellerinin altında bu kadar enstrüman olan yabancı meslektaşlarımızı gördükçe kıskanıyoruz. Urfa'da da Oxford olsun, biz de gidelim istiyoruz.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Emine Merdim Yılmaz / 24 Ekim 2016, 08:46
Serinin devamındaki söyleşiler Salı günleri yayında olacak...
 
Emre / 23 Ekim 2016, 13:27
Elinize sağlık çok güzel olmuş. Umarım devamı gelir. Ayrıca kendilerini de tebrik ediyorum gerçekçi ve sıfır yapaylıkla, içtenlikle cevap verdikleri bir söyleşi olmuş. Keşke her mimarlık firmasında bu yaklaşımı görebilsek. Sürekli şişirilen bir balon misali anlatmasalar.
 
Enise Kocaman / 20 Ekim 2016, 00:19
bu serinin devamını diliyorum. Müthiş motive edici olmuş.
 
 
Künye
30 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Söyleşiler