Alyapark Apartmanı

İstanbul’un Pendik ilçesinde E5/D100 anayoluna yakın bir arsa için projelendirilmiş olan yapı yönlenmesini deniz manzarasına veya güneye doğru yapar.

Tüm dairelerin tüm odaları manzara ve güneşi görürken merdivenler, asansörler ve koridorlar gibi servis veren hacimler arka kuzey cepheye yerleşir. Böylece net bir ikilik ve zıtlık kurgulanır. Bu kurgu cephe diline de yansıyarak ön cephede dalgalı ve daha serbest bir geometriyle yaratılan balkonlara yol açar. Arka cephe ise daha masif ve düz geometrili kütlelerle bir avluya açılır. Bu arka avluda sosyal alan, havuz, çocuk parkı gibi peyzaj öğeleri yer alır.

Kesitte ise arsanın konumunun gerektirdiği ticari hacimler alt katlara yola komşu olacak şekilde yerleşir. Bu koyu gri renk cepheli ticari baza üzerine beyaz balkonlarıyla konut kütlesi çıkar. Bu cephe mavi camlı yatay giydirme cephesiyle Pendik marinasına, denize ve yelkenlilere gönderme yapar. Ahşap asmatavanlı balkon altlarının ve önerilmiş olan yine ahşap güneş kırıcıların inşa edilmemiş olması bu benzetmeyi zayıflatsa da serbest dalga geometrisi ile referans pekişir.

Bodrumlarda ise otopark, sığınak, depo, teknik hacim gibi alanlar yerleştirilmiştir. Tonoz çatılı son katta ise dubleks daireler yeralarak tasarım sonlandırılmıştır.

Bir cevap yazın