+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı, Maltepe - Dragos Sanayi Alanları Davetli Mimari Proje Yarışması

Katılımcı, Maltepe - Dragos Sanayi Alanları Davetli Mimari Proje Yarışması

9 Ocak 2009, 12:15
  defa okundu.

Proje raporu:

"Dragos Promenad"

Proje alanı ile yakın çevre dokusunun "arayüzü", alanın canlılığını gece-gündüz sağlayacak ticaret-alışveriş, hizmet, kültür ve eğlence fonksiyonlarının yer aldığı lineer yapıda bir "Kentsel Buluşma Mekanı" olarak kurgulanmıştır.
Mevcut kentsel doku ile arayüzlerde güney-kuzey doğrultusunda deniz yönünde açılmaları sağlayacak lineer karakterli bir kitle biçimlenişi benimsenmiştir. Sahil yolu üzerinde ise değeri yüksek noktalarda, landmark özellikli iki kule kitlesi önerilmiştir. Bu iki kuleden birisi otel kitlesi diğeri ise rezidans kitlesidir. Otel kitlesi şeffaf, rezidans kitlesi yarı şeffaf olarak tasarlanmıştır.

Konut, rezidans, ofis gibi program çeşitliliği, seçilen aks sistemi (8.000 x 8.00) ve düşey sirkülasyon çözümleri sayesinde aynı blok bünyesinde "esneklik" içinde talebe bağlı olarak çözüme kavuşturulabilecektir.

Kentsel tasarımda "bütünleştirme" konsepti çıkış noktası olarak benimsenmiştir. Ancak her alt bölge, ortak "çevre yolu" terklerinden sonra kendi başına imar edilebilir durumda olacaktır. Programın alt kotlardan itibaren yatay planda katmanlaşmış (garaj, ticaret, konut vb.) olması uygulama etapları sırasında dengesizlik oluşturmayacaktır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
İlgili Projeler