+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Bentley Auto Showroom

Bentley Auto Showroom

7 Şubat 2019, 14:54
  defa okundu.

FSMVÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Zeynep Turhan'nın, Yrd.Doç.Dr. Aslı Ağırbaş yürütücülüğünde hazırlanmış 2018/2019 Güz Dönemi MIM401 projesi.

Projede, geniş açıklık geçebilecek çeşitli çelik taşıyıcı sistemler kullanılarak bir oto showroom tasarımı oluşturulmuştur. Taşıyıcı gizlenmeyip tasarımın bir parçası olarak kullanılmıştır.

Proje alanı Kartal Sahil Yolu üzerinde yer almaktadır. Girişte showroom ve satış ofisleri, asma katta markanın eski araçlarını sergileyebileceği bir sergi alanı ve kafe bulunur.

Bentley markası hakkında yapılan analizler ve araştırmalar sonucunda uygun strüktür bulundu. Markanın ambleminin arabanın iç ön dizaynından soyutlanmış olmasından esinlenerek yapılan eskiz çalışmaları sonucu bir kabuk tasarımı oluşturuldu. Freeform strüktür sistemi kullanılarak yapılan yapının yan camları, Bentley'nin araba iç dizaynında sıkça kullandığı kristal detaylardan ilham alınarak tasarlandı. Kristal tasarım yan camları daha ön plana çıkarmak amacıyla yansıma suları kullanıldı. Tasarımlar Rhino ve Grasshopper programları ile oluşturuldu.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kartal
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
Tasarım Ekibi: Zeynep Turhan
Danışman: Aslı Ağırbaş
İlgili Projeler