+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Suni Kayak Pisti Proje Tasarımı

Suni Kayak Pisti Proje Tasarımı

10 Ocak 2019, 07:40
  defa okundu.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Dilara Güngen'in, Mehmet Kevseroğlu ve Murat Uslu yürütücülüğünde hazırladığı Suni Kayak Pisti Tasarım Projesi.

PROJE RAPORU

Kış turizmi konusunda büyük öneme sahip olan Kayseri'de bulunan Erciyes Kayak Merkezi daha çok yöre halkı tarafından modern tesisleri ve uygun pistleriyle tercih edilen bir kış turizm alanıdır. Fakat dönemsel olarak hizmet vermesi, halk için sezonluk sosyalleşme olanağı sağlamıştır.

PROJE KONUSU

5 bin metrekare alana sahip suni kayak merkezi projesi, kent hafızasında yer edinmiş olan Kayseri Cumhuriyet Meydanı'na ve İnönü Parkı'na yakın konumdadır. Proje alanı kentin en yoğun araç trafiğine sahip, net bir şekilde kenti bölen çevreyolu ile izole olmuş ve kuzeyinde yer alan İnönü Parkı, proje alanını konut ağırlıklı yerleşim alanlarından koparmıştır.

PLANLAMA KONSEPTİ

Planlama konsepti olarak kış sporlarının sezonlara bakılmaksızın sürekliliğini sağlayan, rekreasyon nitelikleri ile zenginleştirilerek oluşturulacak bir yeşil ana arter tasarlandı. Bu duruma bağlı olarak Erciyes manzarasına saygı duyan, farklı niteliklerdeki işlevleri bir araya getiren ve kararlara bağlı kalınarak konsept oluşturuldu. Projede kurgulanan zirve alanlarının alt mekânlarında, yerleşim birimlerine yer verilmesiyle birlikte merkezden çevreye yerleşim alanları oluşturuldu. Proje; sirkülasyon kurgusuna yansıtılarak, proje alanı yerleşimi merkez-imge-topografya kavramları arasında bütünlük sağlayacak şekilde bir tasarım oluşturuldu.

Kentin yoğun yapı dokusu içinde yer alan bu boşluğun, sosyal alanlarla canlandırılması ile birlikte alanın kuzey bölümünün yaya için erişilebilir hale getirilerek, aktif yeşil alanların kentliye kazandırılması proje hedefidir.

ULAŞIM

Ulaşım planlamasında, özellikle yaya ulaşımı odaklı problemler üzerinde yoğunlaşıldı. Gürültü ve düzensizliğe sebep olan konular; Kocasinan Bulvarı'na bağlanan ana araç aksının yaya akışını kesmesi ve mevcuttaki hızlı araç trafiğin yaya akışını engellemesidir. Bu sorunlara, öncelikle Kocasinan Bulvarı'na bağlanan Alsancak Caddesi ile Mustafa Kemal Paşa Bulvarı arasında kalan araç yolu; yüksekliği 5m, genişliği 12m olan bir alt geçit sistemi ile araç trafiği konusuna çözüm getirildi. Bu öneri İnönü Parkı'nın kesintisiz yaya akışı ve bitki örtüsü bakımından sürekliliğini sağlandı. Alana geniş ölçekte bakıldığında bu durum Kayseri genelinde geniş bir yeşil arter olanağı sundu. Tüm suni kayak pisti ve İnönü Parkı peyzaj açısından birbirlerine entegre edilerek bisiklet yolları düzenlemesi yapıldı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Kayseri
Proje Tipi Grubu: Rekreasyon / Spor
Tasarım Ekibi: Dilara Güngen
İlgili Projeler