+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
MQ2 Evi

MQ2 Evi

7 Ocak 2019, 15:50
  defa okundu.

Yükseklik farkından yararlanan MQ2 Evi, kayalık bir araziye yerleşiyor.

Yapının mimarları projeyi anlatıyor:

Konut, Kuzeybatı Cordoba’da yer alan, Punilla Vadisi’nin ufak sıra dağlarına bakan ayrıcalıklı bir peyzaja yerleştirildi. Büyük kot farklarının olduğu kayalık peyzaj, biri diğerinin üzerine konulup arazi ile desteklenen iki büyük hacimle oynamamızı sağladı. Bu durum geniş çıkmalar üretti ve monolitik hacimler fikrini güçlendirdi.

Konsepti, sahada fenolitik kalıba dökülen beton ile hayata geçirdik. Beton, aynı evin bodrum katını ve istinat duvarlarının yapıldığı taş gibi, asil, klasik, geleneksel ve bakımı kolay bir malzeme. Görseller yoluyla, cam yüzeyler üretip büyük galeri ve terasları sosyal ve mahrem mekanlarla ilişkilendirerek, inşa edilen ve peyzaj arasındaki bağlantıyı aradık.

Diğer taraftan havalandırmayı ve terası çerçeveleyen geniş beton ekranlar mahremiyeti sağlıyor. Hacimler ve seviye farkları sayesinde, garajın ve oyun odalarının görsel olarak saklı alanlara yerleşiyor.

Alt katta sosyal fonksiyonlar: giriş, mutfak ve yemek, kiler, salon, tuvalet, galeri, garaj, çamaşır odası, yardımcı yatak odası ve yardımcı girişi yer alıyor. Üst katta ise: oturma odası, ebeveyn yatak odası, diğer yatak odaları, banyolar yer alıyor. İkinci katta odalardan ve oturma odasından erişilen, dağ manzarasına bakan açık teras ve sadece oturma odasından erişilen, zeminindeki delikten garajın göründüğü ikinci teras yer alıyor.

Yapının mimari dili ve konut fonksiyonu arasındaki ilişki evin orijinal mimari konseptine zemin hazırlıyor, doğa ve yapının yakın çevresi temel esin kaynağı oluyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Faruk Özgökçe / 9 Ocak 2019, 08:32
Kesin kaçak yapı bu. Dışarıdan algılanmasın diye o duvarı çekmişler. Yarım kat gibi dururken 2 katlı binayı gizlemişler. İç mekanda da bazı duvarları sıvamadan içine geçmişler zaten :)
Çevresi de doğal sit muhtemel. Hepsi kaçak bunların.
(Tecahil-ü arif içerir.)
 
 
Künye
Proje Yeri: Arjantin, Córdoba
Proje Ofisi: bp.arquitectura
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Tasarım Ekibi: Franco Priotti, Ariana Ber
Statik Projesi: Horacio Moreyra
Fotoğraf: Gonzalo Viramonte
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 626 m²
İlgili Projeler