+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Pazar İçindeki Ev

Pazar İçindeki Ev

8 Ekim 2018, 16:00
  defa okundu.

Sevilla şehrindeki Mercado de Feria’nın içinde yer alan eski bir evin, katman katman soyularak dönüştürülmesi projesi.

Kendi evlerinin mimarı ve aynı zamanda Sol89 mimarlık ofisinin de sahipleri olan çiftin ve evin öyküsü:

Proje acil bir gereklilikten doğdu: belediyenin ilgili bölümü evin yeni sahiplerinin 19. yüzyıldan kalma eve acilen müdahale etmelerini ve birkaç yıl önce teknik ekip tarafından belirlenen patolojilerin tamire alınmasını talep ettiler. Durumun aciliyeti ve bütçenin kısıtlı olması müdahalenin yöntemini belirledi: ev sahipleri inşaata kendileri başlamaya karar verdiler. 

Altında ne sakladığını bulmak için duvarları yıktılar, asma tavanı ve kaplamaları söktüler. Körlemesine hareket ettikleri, çıkarmanın eklemekten daha önemli olduğu ve projenin gidip geldiği süreçte, sıvanın ve bölmelerin altında saklanmış gizli evi yavaşça keşfederek ilerlediler. Yol boyunca hasarlı bölümleri sökmeye, farklı bir zamandan kalmış delikleri tamir etmeye ve yüzeyden hacim karşılığında vazgeçmeye karar verdiler. Cadde kotundaki duvarların ve sövenin kötü durumu, bu kat tamamen boşaltıp, pasaj benzeri bir alan yaratmaya itti. 

Çift yeniden keşfedilen, yerin tarihini öyküleyen elemanları da, zamanın inşa ettikleri olarak farz ederek korumayı tercih etti. Bir inşacıdan çok arkeolog edasıyla devam ettiler. İki yıl süren yenileme boyunca, ev sahibinin ihtiyaçları da değişti. Projesiz proje bu dönüşümü, son derece esnek bir ortam sağlayarak, tarihe adapte olan ve simültane bir şekilde kendi tarihini yazan açık bir proje ile desteklemeyi araştırdı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: İspanya, Sevilla
Proje Ofisi: Sol89
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: Fernández Carbonero SL
Fotoğraf: Fernando Alda
Proje Başlangıç Yılı: 2009, 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 250 m²
İlgili Projeler