+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Zonguldak Millet Bahçesi

Zonguldak Millet Bahçesi

3 Ocak 2019, 15:20
  defa okundu.

Kivi'nin, Zonguldak Valiliği için yürüttüğü, Zonguldak Turizm Kalkınma Planı ile bütünleşik geliştirilen, Zonguldak Doğa ve Kültür Turizmi (Proje 67) kapsamında üretilen projelerden biridir.

Studio BEMS, projeyi anlatıyor:

Proje alanı, Milli Egemenlik Caddesi üzerinde kentin Batı yönünde İstanbul girişinde, benzinlikler karşısındaki eski çöp döküm alanı olarak bilinen Balkaya mevkiindeki bulunmaktadır.

Kozlu ilçe sınırının bitişinde, Zonguldak kent merkezi sahil şeridinin başlangıcında yer alan bölge; uzun yıllar boyu çöp, hafriyat vs. atıkların düzensiz depolandığı ancak Zonguldak Belediyeler Birliği'nce 2009 yılından itibaren Sapça Tombaklar mevkiinde kurulan “Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi”nin kullanılmaya başlamasıyla kapatılarak atıl vaziyette bırakılmıştır.  

Yaklaşık 150 dönüm büyüklüğündeki proje alanı Zonguldak halkının “kent parkı” ihtiyacını karşılamak üzere kurgulanmıştır. Parka şekil veren ana kurgu dolgu alanının topografyası olmuştur. Bu topografya alt kotta açık otopark ile kullanıcıları karşılarken parkın başlangıcından itibaren yürüyüş ve bisiklet yolları ile üst kota ulaşılmaktadır. Sazlık bitkiler bahçesi ile alanın doğal peyzajı korunarak, kullanıcılar doğal bir peyzaj içerisinden parka giriş yapmaktadır. 

Park üç ana aktivite üzerine kurgulanmıştır. Bu aktiviteler Spor+Rekreasyon+Duyupark olarak belirlenmiştir. Spor alanı klasik spor alanlarının aksine renkli, çok amaçlı, her yaşta insanın spor yapmasına olanak veren bir spor adası olarak tasarlanmıştır. Duyupark kısmında ise günlük kullanıcı çocuklar dışında otizmli çocukların da aileleriyle rahatça vakit geçirebileceği parkurlar oluşturulmuştur. Duyu parkurlarında beş duyuyu da harekete geçirecek ses duvarı, koku bahçesi, atlama parkurları, duyu parkuru, ses ve iletişim parkı gibi oyun alanları bulunmaktadır. Parkın geri kalanı rekreasyon alanı olarak kurgulanmıştır. Rekrasyon alanında kottan dolayı oluşan seyir ve oturma terasları, çim amfi, etkinlik amfisi, etkinlik çayırı, Millet Meydanı, kent saçağı, piknik üniteleri gibi aktiviteler yer almaktadır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Omer Yilmaz / 18 Mart 2019, 13:17
Adını yazmaktan bile çekinen birisi haketmiyor ama Kivi ile ilgili bilgiyi kivi.com.tr adresinden edinebilirsiniz.
 
profesör / 4 Ocak 2019, 14:36
Zonguldak projeleri muazzam derecede özgün projeler oldu değil mi ! Bir de Kivi kim bize onu anlatsanız ? Piyasadaki işleri toplayıp 3-5 mimar arasında dağıtmış, rekabet ortamı oluşmayınca da böyle 'basgeç' projeler çıkmış...
 
Burak Koç / 3 Ocak 2019, 17:28
gençler, biraz özen gösterelim ama olmuyor böyle . Lütfen ama Lütfen :)

https://goo.gl/imW39n
 
 

Künye
Proje Yeri: Zonguldak
Proje Ofisi: Studio BEMS
Proje Tipi: Park
Tasarım Ekibi: Barış Ekmekçi, Münire Sağat
İşveren: Zonguldak Valiliği
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Arsa Alanı: 150,000 m²
İlgili Projeler