+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Caixaforum Sevilla

Caixaforum Sevilla

11 Haziran 2018, 12:50
  defa okundu.

Vázquez Consuegra'nın tasarladığı yapı, Sevilla'da inşa edildi.

Caixaforum Kültür Merkezi Sevilla için yapılan yeni proje, var olan yapılara (veya bu durumda strüktüre) müdahale ederken kritik olan iki sorunu tutarlı bir şekilde çözmeyi deniyor: yerleşme stratejisi ve görünürlük ihtiyacı.

Bahsedilen yerleşme stratejisi, Tower Pelli Complex’deki “Podyum Bina” için planlanan işlevlerin ve var olan mekanların analizine dayanıyor. Şimdiki strüktür, yapının programının dağılımını ve farklı işlevlerin mekansal olarak düzenlenme şeklini etkiliyor. Temel strateji, bir seri otonom hacmin, var olan strüktürün içine yerleştirilmesini içeriyor.

Sergi odaları ve oditoryum, yükseklik ve ölçüler bakımından uygun mekanlara yerleştiliyor ve var olan beton strüktüre aykırı olmayan birimlerle çevreleniyor. Bu mekanlar, ulaşım şemasını ve akışı yönlendirecekleri gerçeğine uygun olarak, yer altına alınıyor. Daha iyi ışıklandırma ve manzaraya sahip olması gereken kafeterya ve yönetim ofisleri ise üst seviyelere yerleştiliyor. 

Caixaforum-Sevilla’nın görünürlük ihtiyacı ise, yapının girişini netleştirmek için yapılan bazı uygulamaları yönlendiriyor. Ana giriş, hem yapının girişini hem de gün ışığını zemin altı katlara ulaştıracak çatı aydınlatmalarını örten ve altında meydan oluşturan bir saçakla kapatılıyor. Saçak, altından geçişe izin verecek şekilde tasarlanıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: İspanya, Sevilla
Proje Tipi Grubu: Kültür
Ana Yüklenici: Dragados S.A
Statik Projesi: Edartec Consultores
Akustik Projesi: Higini Arau
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 10.500 m2
İlgili Projeler