+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Tuzla Spa Merkezi

Tuzla Spa Merkezi

28 Mayıs 2018, 08:10
  defa okundu.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Deniz Akmehmet'in Uzman Öğretim Görevlisi Hakan Dölgen yürütücülüğünde hazırladığı 2017-2018 Güz Dönemi MİM302 projesi.

Proje alanı olan Tuzla'da tedavi amaçlı kullanılan termal su kaynağı bulunmaktadır. Spa merkezi, bu termal su kullanılarak tedavi sağlamaktadır.

Tuzla'da çıkan termal su, tuz bakımından çok yoğundur. Bu sebeple; hücre hipertonik (yoğun) ortama girdiği zaman plazmolize uğrar, yani büzüşür. Proje, spa merkezine gelen ziyaretçilerin vücutlarında meydana gelen değişimlerden biri olan plazmoliz olayı düşünülerek, hücrenin şekil değişiminden ilham alınarak tasarlanmıştır.

Ana kütlede kadınlar ve erkekler için iki ayrı bölümde spa-tedavi alanları mevcuttur.Aynı zamanda ortak kullanım için ortak spa-tedavi alanları mevcuttur. Üst kotta ise 28 odalı konaklama alanı bulunmaktadır.

Yapının çevresinde sosyal alanlar oluşturmak, aynı zamanda uzun süreli tedavi gören ziyaretçiler için vakit geçirebilecekleri alanlar oluşturmak için atölyeler ve restoran tasarlanmıştır.

Tedavi sürecinde hareket etmenin önemi büyük olduğu için yapının çevresinde yaya sirkülasyon alanları oluşturulmuştur. Bu sirkülasyon ağının üstünde dinlenme alanları ve çeşmeler bulunmaktadır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Eda Özsoy / 6 Haziran 2018, 16:49
Başarılı bir çalışma olmuş.. Emeğinize sağlık...
 
 
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Tuzla
Proje Tipi: Sosyal Tesis
Tasarım Ekibi: Deniz Akmehmet
Danışman: Hakan Dölgen
İlgili Projeler