+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı, "48 SAAT" Öğrenci Fikir Yarışması

Katılımcı, "48 SAAT" Öğrenci Fikir Yarışması

4 Mayıs 2018, 08:24
  defa okundu.

Proje Raporu

Orvenya ülkesinde nükleer savaş gün geçtikçe daha da şiddetleniyordu. Dünyada birçok ülke çoktan yok olmuştu bile. Savaşın şiddetinin artması, nükleer kalkanların yetersiz kalması demekti. Mecliste şiddetli tartışmalar oluyordu çünkü birçok şehir savunmasız kalacaktı, ne yapacaklarını bilemiyorlardı. Herkes bir şeyler söylüyordu ve adeta bir kaos ortamı hakimdi.

Birbirlerine ne söylerlerse söylesinler aslında hepsi de aynı şeyi istiyordu. Böyle yıkıcı savaş durumlarında en büyük kaynak insandır, uranyum değil. Çünkü her şeyi silen büyük güç karşısında, inatla, durmadan çalışacak, tamir edecek olan, yeniden üretip var olacak olan yaratıktır insan. Bu yüzden bağırıp duruyorlardı ya zaten. Şehirlerin yok olması en korkunç şeydi çünkü. En büyük üç şehri her şeyi pahasına koruması gerektiğini bütün devlet yöneticileri çok iyi biliyordu. Savunma kalkanlarını bu şehirler için kullanmak zorundaydılar, diğer şehirler için yeni bir yol bulmalıydılar ve buldular da.

***********

- Nereye gidiyoruz?

- Daha güvenli bir yere çocuğum.

- Geri dönebilecek miyiz peki?

- Elbet bir gün döneceğiz. Belki de yeni bir şehre gideriz savaş sonrasında.

Meraklı çocuğun sorularını cevaplıyordu yaşlı adam. İçlerinde en bilge olan, şehirden beraber ayrıldıkları guruba öncülük edecek olan kişiydi. Saatlerdir yolculuk ediyor olmanın verdiği yorgunluk, yerlerinden edilmiş olmanın kızgınlığıyla karşılaştırılınca hiçbir şeydi. Bilinmezliğin verdiği korku, uzunca bir süre kendisini sessizlik olarak göstermişti şu ana kadar. Herkes yaşlı adama sorular soruyordu durmadan.

Yaşlı adam akıllardaki soru işaretlerini gidermek adına konuşmaya başladı:

"Yaşayabilmek için şehrimizi terk etmek zorundayız. İyice dinleyin, bütün şehir etraf bölgelere dağılmakta. Ve bizler için belli yerlere erzak ve inşa malzemeleri bırakılıyor. Biz geçici bir süreliğine orada kalacağız.

"Düşman, şehirlerimizin en yoğun yerlerine bırakıyor bu korkunç, ölüm getiren bombayı ve bu bomba ancak bu şekilde çokça zarar verebilir. Biz ise dağılıyoruz, şehrimizin sınırlarını genişletiyoruz, bize vereceği zararı öylesine küçültüyoruz ki üzerimize gönderecekleri bombanın maliyeti daha fazla kalıyor. Korkmayınız, savaş bitene kadar bize yetecek yiyeceğimiz olacak."

- Peki ya gideceğimiz yerlerin her birini ayrı ayrı bombalarlarsa?

- Çoğu yeri bombalayamazlar. Bizim gitmemizin sebebi de bu ya, hayatta kalma ihtimalimizi artırabilmek! Hem, bulunduğumuz otobüs dahil hiçbir gurup rastgele seçilmedi. Mesleklerimize göre seçildik de bir araya geldik. Kimimiz hastalarımıza hizmet edecek, kimimiz teknik sorunlarımızı çözecek, kimimiz ise çocuklarımıza eğitim verecek. Hayatta kalabilmek için her şeye sahibiz ve yaşayacağız!

*****************************************************************************************

Devlet stratejik noktalara kaçan insanlara barınabilecekleri inşa malzemeleri ve onlara bir süre yetebilecek erzak bırakır.

Malzemelerin içinde, hızlı kurulup çıkarılabilen çelik konstrüksiyon elemanları bulunur.

Konstrüksiyonların kurulmasıyla ortaya 300cm(en)x300cm(boy)x250cm(yükseklik) ebatlarında modüller meydana gelir.

Tek yapmaları gereken bu modülleri yaşayacakları düzene göre bir araya getirmektir.

2 kişi kalacak olanlar bir modüle, 3-4 kişi kalacak olanlar iki modüle fazlası ise 3 modülün bir araya gelmesiyle oluşacak olan birimlere yerleşmesi gerekmektedir.

Bu birimlerden, hasta olanları için bir revir, erzak için depo, tuvalet duş gibi ihtiyaçlarını karşılayacakları birimler önerilmektedir.

Ayrıca toplanıp konuşacakları, yemeklerini beraber yiyecekleri ve sosyal ihtiyaçları için 7 modül L şeklinde olması önerildi ve bu 7 modülün sonunda erzakları barındıracak olan depo biriminin bulunması önerilmektedir.

Barınılması planlanan modüllerde ısıyı sağlamak amacıyla konstrüksiyonun iki tarafına kaplanacak olan kontrplakların içine taş yünü konulması önerilmektedir.

Paftalarda gösterilen ızgara taban modüllerin herhangi bir yere ilerleyebileceğini veya daha fazla modüllerin eklenebileceğini göstermektedir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
İlgili Projeler