+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Gökyüzü Evi

Gökyüzü Evi

16 Nisan 2018, 16:48
  defa okundu.

Kanada'da, Julia Jamrozik ve Coryn Kempster tarafından tasarlanan konut, çok büyük olmayan, fakat arazi ile ustaca ilişkilenen bir hafta sonu evi.

Gölün kenarındaki eğimli topoğrafyaya uyum sağlayan tatil evi, biri diğerinin üstüne yerleşmiş iki kütleden oluşuyor. Alttaki kütle peyzajın içine gömülü olduğundan eve yaklaşırken ancak görülebiliyor; üstteki ise hem altından geçilebilen bir köprü olarak çalışıyor hem de konsol yapıyor. Bu tasarım stratejisi, arazinin erişilebilir ve geçirgen olmasına yardım ediyor ve bina ile zemin arasındaki yoğun ilişkinin altını çiziyor. 

Üstteki hacim, yaşam alanlarını içeriyor ve göle açılıyor; alttaki daha kapalı hacim ise yatak odalarını barındırıyor. Ziyaretçilerin ve engellilerin erişimi gibi, ev sahiplerinin konutu gelecekte de rahatça kullanabilmeleri düşünülerek, bir çalışma/yatak odası ile banyo ana kata yerleştiriliyor. Aşağı kottaki kütlenin çatısı yukarıdan bakmaya ve doğayla temasa izin veren bir teras halini alıyor.

Fabrika yapılarının çatılarını andıran tavan pencereleri kuzey güneşini alacak fakat içeriyi fazla ısıtmayacak şekilde açı alırken güneş panelleri güneye bakar yerleştiriliyor. Tavan penceleri ve cam cepheler, gün ışığının cömertçe aydınlattığı bir iç mekan yaratıyor. 

Cephede bakımı kolay ve uzun ömürlü yapı elemanları kullanılırken(yansıtıcı özellikte, kenetlenen metal çatı ve ahşap kaplamalar), iç mekanda formaldehit içermeyen kontraplak kullanılıyor. Ev; yaşam alanındaki odun sobası, girişteki renkli askılıklar ve köprünün altında sallanan bank gibi küçük oyuncul ayrıntılara sahip.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
ravat zavat / 25 Nisan 2018, 10:01
"oldukça artiküle olmak" yanlış bir kullanım olmuş sanırım.
 
 
Künye
Proje Yeri: Kanada
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Tasarım Ekibi: Julia Jamrozik, Coryn Kempster
Ana Yüklenici: Timberline Custom Homes
Peyzaj Mimarlığı: Gray Landscape Construction
Statik Projesi: Jim Thomson
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
İlgili Projeler