+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
ENKA İdari Ofis

ENKA İdari Ofis

10 Nisan 2018, 13:32
  defa okundu.

Sakarya’da bulunan doğal gaz kombine çevrim enerji santrallerinin işletme ve bakım yönetim kadroları için inşa edilmiş yeni ofis yapısının inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

GAD, projeyi anlatıyor:

Enka Power yönetimi, Enka Doğalgaz Kombine Çevirim Santrali işletmesi boyunca oluşan koşullar ve ek ihtiyaçlar neticesinde mevcut idari/yönetim binasının yenilenmesine karar vermiş; GAD, ENKA santrallarının mevcut iş süreçleri ve yeni ihtiyaçlarını dikkate alarak bir ofis tasarlamıştır.

Çelik malzeme ile daha hafif bir sistem kurgulanan yapı çelik elemanlardan oluşmuştur. Boru profiller, kutu profiller, I profillerden oluşan bir düzeni vardır. 

9.000 metrekarelik açık alanda yaklaşık 5.000 metrekarelik ofis yapısı. Tek katlı seyreden ama kimi yerlerde de üst katlar, teraslar oluşturulmuş bir yapı. Santral çalışanları ve yöneticileri için çalışma alanları, farklı büyüklüklerde toplantı salonları, yemekhane gibi yerleşimlerden oluşuyor.

ENKA Santralları ofisinde maksimum gün ışığı alabilecek, en az yapay ışık kullanılabilecek, günün geç saatlerinde de kullanılabilecek, aynı zamanda ısıtma soğutmasında da sorun yaşanmayacak ve çeliğin tüm özelliklerine yer vererek, kapatmadan göstererek etkili olmasını önemseyerek bir tasarım ilkesi izlendi. Yapıda açık cam yüzeylerin dışında Ofisin tesisle uyumuyla, çelik taşıyıcı sistemiyle, çatısıyla, cam duvarlarıyla, yarattığı şeffaflık ve zariflikle, iç mekan tasarımında çeliğin estetik değerinin ortaya çıkmasıyla ve hepsinden önemli deprem bölgesinde güvenli bir çelik yapı duruşuyla ENKA’ya olduğu kadar tüm Türkiye’ye kazandırılmış örnek bir çelik yapı ortaya çıkartıldı.

Var olan bahçe peyzajını dikkate alarak ve mevcut ağaçları koruyarak yeni bir iç ve dış mekan peyzaj tasarımı oluşturmuştur.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
mehrdad rukavoina / 10 Nisan 2018, 16:32
bir energy firmasini oylesine guzel temsil ediyorki bu tasarim.natural isiklandirma ve gun isigini kullanmanin bir simgesi olabilir.tabi baska ozellikleride vardir mutlaka ama benim acimdan en parlak kismi bu.
saygilar
 
 

Künye
Proje Yeri: Adapazarı (Sakarya)
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
İşveren: ENKA
Ana Yüklenici: ENKA
Proje Yöneticisi: Gökhan Avcıoğlu, Murat Pilevneli
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Çelik Projesi: Gün İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 10,750 m²
Toplam İnşaat Alanı: 3,900 m²
İlgili Projeler