+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
İstanbul Beyoğlu / Hostel

İstanbul Beyoğlu / Hostel

16 Şubat 2018, 07:42
  defa okundu.

İstanbul Gedik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Mehmet Topal'ın tasarladığı hostel projesi.

Şehrin Merkezinde, Şehri İçine Çeken Ve Nefes Alan Bir Mekan...

TASARIMA GİRİŞ;

Belirlenen arsa İstanbul Beyoğlu'nda Taksim'e çok yakın bir konumdadır. Arsaya Sıraselviler Caddesi'nden 21 metre, Hocazade Sokak'ından 5 metre ve Billurcu Çıkmazı'ndan 4 metre genişliğinden girilmektedir. Arsaya giren girişler düşünüldüğünde Billurcu Çıkmazı'ndan gelen giriş devam ettirilip Sıraselviler ile birleştirilmiştir. Böylece bir pasaj oluşturulup yeni bir yaya aksı ortaya çıkmıştır. Hocazade Sokak'ından ise iç avlu ile entegre bir giriş yapılmıştır. Yapılan bu girişlerde duvarlara video mapping uygulaması ile bu girişler canlandırılmıştır.

Zemin katta lobi ile oturma alanları entegre edilip, sosyal bir mekan oluşturmak hedeflenmiştir. Oluşturulan kafe ise hem hostel müşterilerine hem halka hizmet vermektedir.

1, 2 ve 4. katlarda odalar yerleştirilmiştir. 2, 4 ve 8 kişilik odalardan oluşmaktadır. 8 kişilik odalarda banyo, wc holde çözülmüştür. Bu odalardan asma kat ile dinlenme ve çalışma bölümüne geçilmektedir. Diğerlerinde ise odanın içinde banyo, wc alanları ayrı ayrı tasarlanmıştır. Çalışma alanları ise aynı katta diğer odalarla ortak çözülmüştür.

3. katta ise 2. katla entegre asma kat oluşturulmuştur. Burada müşteriler için sosyalleşebilecekleri (çeşitli otuma yerleri, spor aletleri, havuz, bilardo vb.) mekanlar vardır.

CEPHE

Sıraselviler'e ve iç avludan gelen gürültü çift çidarlı cephe ile asorbe edilmeye çalışılmıştır. Cehpede yer yer farklı yönlerde ve bordo tonlarında meşler kullanılmıştır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Taksim
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Tasarım Ekibi: Mehmet Topal
Danışman: Almula Köksal
İlgili Projeler