+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
İstanbul Pendik Kongre Oteli

İstanbul Pendik Kongre Oteli

9 Şubat 2018, 14:12
  defa okundu.

İstanbul Gedik Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Tasarım Stüdyosu kapsamında; Yrd.Doç.Dr. Hülya Soydaş Çakır yürütücülüğünde 4. sınıf öğrencisi Metin Erişmiş tarafından tasarlanan Pendik Kongre Oteli.

Tasarım Süreci: İhtiyaç programı doğrultusunda yapı kongre, otel, spa, spor, lobi ve restoran olarak birimlere ayrılmıştır.

Topografyaya uyarak zemin katta düşey bir sirkülasyon aksı oluşturulmuş, bu sirkülasyon aksının etrafına yerleştirilmiş spor, bar, lobi, toplantı salonları yerleştirilmiştir.

Fonksiyonların işlevine göre de dikey de sirkülasyon ve servis aksı oluşturulmuş, lobiden otel katlarına merdiven, yangın merdiveni, asansör ve servis asansörleri; lobi, spa, çamaşırhane, idari bölümü, restoran, kahvaltı salonu, otel odalarını birbirine bağlamaktadır.

Bir diğer düşey aks ta servis için kullanılan ve Bodrumdaki servis girişinden kongre restoranını ve otel restoranını birbirine bağlamaktadır.

Kongre otelini tasarlarken fonksiyonel olarak birimleri kütle olarak birbirinden kopararak yapıyı açık uçlu hale getirdik, böylelikle yapı işlevsel değişimlere olanak sağlarken zaman içinde karşılaşılacak büyüme ve küçülmelere yanıt verebilecektir.

(Otel birimleri ile kongre birimlerini yatayda birbirinden kopartıp şeffaf bir geçiş sağladık, otel birimlerini de işlevine göre ayırıp otel odalarını taşıyıcılar ile yükseltip otelin hizmet birimlerinden kopardık. İdari bölümle otel müşterilerine hizmet verecek restoran da otelin 2. katına yerleştirilip işlevsel olarak kuzey yöne doğru çıkıntı yaparak kendisini belli etmektedir.)

Konumu: Tem, E5 ve sahil yolu bağlantıları, çevredeki üniversiteler, sanayi kuruluşları, tolu taşımanın yakınlığı ve Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı göz önünde bulundurularak; arazi seçimi havalimanının Pendik yönündeki bağlantı yolu üzerinde seçilmiştir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Pendik
Proje Tipi: Kongre Merkezi
Proje Tipi Grubu: Kültür
Tasarım Ekibi: Metin Erişmiş
İlgili Projeler