+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Kültür ve Sanat Merkezi

Kültür ve Sanat Merkezi

6 Şubat 2018, 16:35
  defa okundu.

İstanbul Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 4.Sınıf öğrencisi Samet Durdu'nun Güz Dönemi Projesi kapsamında hazırladığı kültür ve sanat merkezi.

Konumu

Üsküdar Paşalimanı'nda bulunan yapı, hem konumuyla hem de ziyaretçilere sunduğu Boğaz manzarasıyla güzel bir deneyim sunuyor.

İşlev

Kültür sanat merkezinin tiyatro eğitim/seminer ve gösteri ağırlıklı olmak üzere; diğer sanat dallarına da hizmet verecektir.

Tasarım Süreci

Tiyatronun öneminden yola çıkarak yapılan araştırmalarda konsept olarak 'kumpanya' kelimesinden yola çıkılmıştır. Kelimenin anlamı 'ortak amacı olan insan topluluğu'dur. Ve bu doğrultuda mekanın içine eklenen kütleler birbirine saplanarak ortak kesişim alanlarının oluşturulması amaçlanmıştır.

İç içe geçmiş kütlelerin etkisinin daha fazla hissedilmesi için saplanan kütlelerin opak, saplandığı kütlenin de saydam olması gerekiyordu. Bu etkinin kullanıcıya hissettirilmesi için siyah filmli cam kütleler, şeffaf cam kütleye saplandı.

1. kattaki sirkülasyon alanında yürürken ve merdivenden üst kata çıkarken mekan kullanıcıya konseptle ilgili fikirler veriyor.

Yapının tarihi dokusunu bozmadan, konsepti mekana yansıtmak; bununla birlikte içeride gerçekleştirilen bu tasarımın dış cepheye yansıtmak amaçlı yapının boğaza bakan cephesine cam kütle saplandı. Bu kütle seyir terası olarak fonksiyonlandırıldı. 1. kattaki sirkülasyon alanı aynı zamanda iç mekanda seyir terası görevi görürken, cepheye eklenen kütle de İstanbul manzaralı seyir teras görevi gördü.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Üsküdar, İstanbul
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Tasarım Ekibi: Samet Durdu
İlgili Projeler