+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı, Winter Stations 2018

Katılımcı, Winter Stations 2018

5 Şubat 2018, 14:08
  defa okundu.

Proje Raporu

KARNAVAL

Toplumsal hareketler ve ayaklanmalar kentlerin ve sokakların işgaline dönüşen siyasal kültürün oluşmasını sağlamıştır. Günümüzde iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle toplumsal hareketler yerel sınırlılıklardan sıyrılarak ulusaşırı etkiler yayabilecek güce ulaşmıştır. Bu hareketler belirli bir ortak paydaya (anti-kapitalizm, azınlık hareketleri, eko-politik hareketler, savaş ve ırkçılık karşıtı hareketler, kadın hareketleri gibi) ve kolektif belleğe işaret eder.

Hardt ve Negri Çokluk isimli kitaplarında yeni toplumsal hareketlerde çeşitlilikten bahsetmiştir.

...protestolar, protestocuların öfkesiyle karnavaldan aldıkları neşenin iç içe geçtiği bir sokak festivali. (Hardt ve Negri, 2004:12)

Bir sokak festivali olarak betimlenen "karnaval" Türkiye'nin sokaklarına bir izlek oluşturur. Geri dönüşüm malzemesinden oluşturulmuş bu sokaklar içerisine bakıldığında ya da güneşin hareketine göre gölgesinden izlenebilen kolektif belleğin tazelenmesi, unutturulanların hatırlanması süreciyle karşı karşıya bırakır: 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak için verilen mücadele; kentsel dönüşüm ve HES karşıtı mücadele; Taksim Gezi Parkı gibi kent mekanını korumaya yönelik direnişler...

Sokak, mevcut hakları korumanın, yeni hak taleplerinde bulunmanın, kamu politikalarına müdahale etmenin aracı ve mekanıdır.

__________

CARNIVAL

Social movements and uprisings have made it possible for cities and streets to form a political culture that has turned into an occupation. Nowadays, with the development of communication technologies, social movements have been able to escape from local limitations to spread transnational influence. These movements are significant to common interests (anti-capitalism, minority, eco-political, anti-war and anti-racist movements, women's movements) and collective memory. Hardt and Negri have mentioned diversity in new social movements in his book, Commonwealth.

...protests, the anger of the protesters is intertwined with the joy they receive from Carnival a street Festival. (Hardt ve Negri, 2004:12)

Described as a street festival, "Carnival" creates a path to the streets of Turkey. There streets can be observed by looking through the recycled cardboard tubes or by following the shadows of the images on the ground with the sun's movement throughout the day. The refreshment of the collective memory lets visitors remember the conflicts in Taksim square during the 1st of May celebrations, protests against hydroelectric power plants, Taksim Gezi Park occupations.

Street is the instrument and the space of defending existing rights, demanding for the new ones and interfering in public policy.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
İlgili Projeler