+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Fil Evi

Fil Evi

12 Ocak 2018, 10:12
  defa okundu.

Kopenhag Hayvanat Bahçesi'ndeki Fil Evi, Foster + Partners tarafından tasarlanan ve 2008 yılında inşa edilen bir alan.

Frederiksberg Sarayı’nın yanındaki tarihi bir kraliyet parkının içindeki Kopenhag hayvanat bahçesi, Avrupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden ve Danimarka’nın en popüler kültür kurumlarından biri. Hindistan’dan gelen filler, hayvanat bahçesinin en çok ziyaret edilen hayvanları arasında. Yeni Fil Evi’nin tasarımı, bu muhteşem hayvanlara sağlıklı ve ilham veren bir yaşam alanı oluşturmanın yanında, ziyaretçilere de filleri rahatlıkla görebilecekleri ve iyi vakit geçirebilecekleri, kolay erişilebilir mekanlar sağlamak fikrinden yola çıkıyor.

Fillerin sosyal desenleri üzerinde yapılan geniş çaplı araştırmalar tasarım için ip uçları taşıyor. Vahşi doğada yaşayan büyük erkeklerin sürüden ayrı dolaşmaya yatkın olmaları, planın iki ayrı bölgede organize edilmesi önerisini doğurdu. Bu iki alan, hem binaların peyzajdaki etkisini azaltmak hem de pasif termal performanslarını optimize etmek için eğimli araziye kazıldı. Girişteki meydandan fuayeye giren ziyaretçiler yol boyunca filleri görebildikleri rampalar yardımıyla aşağıdaki eğitim bölümüne yönlendirildi. Bu yolun sonunda, sürünün olduğu küçük otlama alanına bakan geniş ziyaretçi teraslarına ulaşıldı. Ziyaretçiler ve filler arasındaki engeller gizlendi ve otlağın duvarları çizgisel bir havuzun içine saklandı. Böylece ziyaretçiler fillerin karşılaşması park peyzajının diğer bir sürprizi halini aldı.

Yapı, fillerin mutluluk ve sağlıklarıyla ilgili yeni zoolojik standartlar getirdi. Ana bölüm, vahşi doğada olduğu gibi, altı yetişkin ve yavrunun bir arada olabilmeleri ve beraber uyuyabilmelerine imkân verdi. Zeminden ısıtma fillerin kuru kalmasını ve ayak sağlıklarını koruyabilmesini sağladı. Tasarımın diğer yönleri fillerin doğal yaşam alanları üzerinde yapılan araştırmalarla şekillendi. Otlaklar, yağmur ormanlarının kenarlarında bulunan ve Asya fillerinin uğrak yerleri olan kuru dere kenarlarına benzer alanlar yarattı; çamur delikleri, havuzları ve gölge sağlayan diğer elemanlarla beraber, fillerin oynayabilecekleri ve özgürce iletişim kurabilecekleri yerler halini aldı.

Norman FosterSpencer de GreyArmstrong YakubuNarinder SagooJohn JenningsDamian TimlinSebastian BusseNiraj DoshiJason DoughertyNike HimmelsXavier De KestelierNeryhs Phillips KwakBrady PetersPia SalinCharbel TannousAlia Tohala

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
MURTAZA / 15 Ocak 2018, 10:55
Hapishaneler suç işleyenler içindir. Evler barınmak içindir. Kafesler zeminden ayrık nesnelerdir. Açıkçası bu şeye ne isim verilmesi gerekir bilemiyorum. Safi barbarlık diyip geçmek gerekir belki de.
 
Yavuz Başören / 15 Ocak 2018, 08:38
Fil evi değil fil hapishanesi olmalı ismi. Fillerin evleri ormanlardır, vadilerdir..
 
KÜBRA BAŞKAPAN / 14 Ocak 2018, 17:07
Hayvanları rahat bırakın artık!!! Foster'mış, fil eviymiş kafes tasarlanmasına alkış mı tutmalıyız. Bütün hayvanat bahçeleri kapatılmalı.
 
 
Künye
Proje Yeri: Kopenhag
Proje Ofisi: Foster + Partners
Peyzaj Mimarlığı: Stig L Andersson Architects
Statik Projesi: Rambøll with Buro Happold
Proje Başlangıç Yılı: 2002
İnşaat Bitiş Yılı: 2008
Toplam İnşaat Alanı: , 3.500m²
İlgili Projeler