+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı, S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması 2017: Üsküdar Meydanı

Katılımcı, S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması 2017: Üsküdar Meydanı

7 Aralık 2017, 17:03
  defa okundu.

Proje Raporu

Tasarlanan fikir sadece Üsküdar Meydanı ve çevresinde kalmayıp daha genel ölçekte kentin farklı yerlerine uygulanıp oradaki hayatı da canlandırması amaçlanmıştır. Bu düşünce tasarlanan kamusal mödüllerin farklı işlevde kullanılabilmesi ile desteklenmiştir. Herhangi bir boş alanda ya da sıkışık bir dokuda yerleştireceğimiz düşey ya da yatay modüller oradaki kamusal kullanımın arttırılmasını sağlayacak ve kent ölçeğindeki boşlukların değerlendirilmesi konusunda bir öneri getirecektir.

Bu yaklaşım öncelikle Üsküdar Meydanı ve çevresi genelinde düşünülmüş olup daha sonra kente sızması öngörülmüştür. Üsküdar'daki boş alanlar incelenerek kent içinde odak noktalar yaratılmıştır.

Kent içindeki odak noktalar daha çok Üsküdar Meydanı'na çıkan ana aks üzerindeki boşluklara konumlandırılıp kullanıcılara daha çok ulaşması ve bu alanların meydan ile bağının güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Meydanın deniz ile buluşmasını engelleyen Üsküdar-Harem yolunun bir kısmı yayalaştırılıp yol yeraltına alınmıştır.

Kent içindeki boşluklara sızan modüller yeri geldiğinde kullanıcıların vakit geçirdiği mekanlara yeri geldiğinde sıkışık dokuda düşey bahçelere dönüşmesi düşünülmüştür.

Böyle bir kentte var olan kıyı şeridinin boğazın sularına dokunamaması ve kullanıcıların suyla buluşamaması bir sorun olarak görülmüştür.

Bu düşünce ile var olan kıyı şeridi tekrar düzenlenerek kullanıcıların suya dokunabileceği yüzeyler elde edilmiş, suyu yer yer içeri alarak su ile kurulan ilişki arttırılmıştır.

Tasarlanan kıyı şeridinde arka meydan ile entegre olacak bir biçimde kamusal yüzeyler elde edilmiş ve bu yüzeyleri besleyen birimler, etkinlik noktaları meydana yerleştirilerek alan kullanımı arttırılmıştır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Üsküdar
Proje Tipi: Kentsel Tasarım
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Tasarım Ekibi: Burak Güzel, Erhan Gündoğdu
İlgili Projeler