+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Kaya Ev

Kaya Ev

27 Kasım 2017, 16:50
  defa okundu.

Atelier Général'in tasarladığı dağ evi, çevreye açılan bakışıyla ormanla bütünleşirken korunaklı bir çatının altında olma duygusunu da kaybetmemeye çalışıyor.

Atelier Général projeyi anlatıyor:

Shefford Dağı eteğinde inşa edilmiş konut, bir tarafında açıldığı geniş manzara ve diğer tarafında yükselen kayalık topoğrafya ile köprü kuruyor.

Projeye dair ilk tasarım fikri dağ ile birleşmek, konutla bir oluncaya kadar arazinin içine sokulmaktı. Araziye yukarıdan yaklaşırken, eğimden çıkar gibi gözüken ve etraftaki bitki örtüsünden ayrılan siyah bir hacimle karşılaşıyoruz. Hacmin koyu rengi ve kırımlı formu kayalık arazideki formların bir yansıması haline geliyor. Üst katta konumlandırılan yaşam alanları, dokunulmamış vahşi doğaya doğru uzanan bir teras yardımıyla, ev sakinleri ile arazi arasında mahrem bir ilişki kuruyor. Diğer uçta, ev boşluğun üzerinde yükseliyor ve ağaçların üzerinden atmosferik bir bakışa açısına izin veriyor.

Hemen üstlerindeki hacmin koruması altındaki servis mekanları konuta girişi sağlıyor. Buradan alıp yukarı taşıyan ahşap bir merdiven, ahşap lamineden yüzer tavanın altındaki serbest bir mekana çıkıyor. Yapının ana mekanı olan bu katta, dış duvarları takip eden iç rota, bir odadan diğerine ulaşıyor. Her aksın sonunda, duvarlarda yer alan açıklıklar, kullanıcının bakışını doğaya açıyor ve böylece hem çatının altındaki güvenlik hissine hem de ormanın parçası olma duyumuna olanak sağlıyor.

Beyaz çam cilasıyla bitirilmiş mutfak, bitişikteki yemek odasıyla dolaylı olarak bağ kuran iki paralel beyaz blokla çerçeveleniyor. Bu mekan eğime açılıyor ve yakındaki, terasa entegre olmuş kaya ile diyaloğa giriyor. Evin iç dolaşım şeması, yatak odasını aşıp çeperden devam ederek, merkeze duşakabini alan banyoya geçiyor. Ana mekan ve banyo arasındaki üçgen veranda, peyzajın içine tüneyen bir yuvayı andırıyor.

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Şafak Işıkyıldız / 28 Kasım 2017, 22:56
Resimlerde ve planda evde bir sobanın var olduğunu gördüm.
Ev tek o soba ile mi ısıtılıyor?
Evin kendisi normal bir ev işlevi mi görüyor yoksa tatil amaçlı mı?
 
 
Künye
Proje Yeri: Kanada, Shefford
Proje Ofisi: Atelier Général
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: Constructions Boivin
Statik Projesi: Lateral
Fotoğraf: Adrien Williams
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 213 m²
İlgili Projeler