+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
1. Ödül, Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

1. Ödül, Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

22 Kasım 2017, 08:03
  defa okundu.

Mimari Proje Raporu

Yapının içerisinde yer aldığı bölgenin kent bütünü ve tarihi merkez-çarşı bölgesi ile kurduğu morfolojik ilişki, planlama prensipleri ve mekân oluşumuna dair kavramsal ilkelerin ortaya konmasında belirleyici unsur olmuştur.

Mekân ile bağlam arasındaki bütüncül etkileşim; kent dokusuna eklemlenen plan örüntüsünün üretiminden, yapı kabuğunun şekillenmesine kadar, farklı ölçeklerde birincil tasarım girdisi olarak ele alınmıştır.

Mekânsal kurgu, mevcut sokak örüntüsü ile azami düzeyde etkileşim kuracak ve yaya sirkülâsyonunu besleyecek şekilde oluşturulmuştur.

Cumhuriyet Meydanı ve ilişkili açık mekânlar ağına eklemlenen kentsel kullanım; işlevsel dağılım ve kütlesel biçimlenişe ait tasarım kararlarını belirlemektedir. Hal Sokak ve Acıbadem Sokak yapıyı çevreleyen ve zemin katlar ile etkin iletişim kuran birincil yaya arterleridir.

Yapı konturu; yoğun kent içi dokusunun sahip olduğu "cadde-sokak-ada-parsel" ilişkisini, bütüncül bir kompozisyonda devam ettirecek ve aktif kullanımlara sahip mekânların kent ile yüzleşmesini sağlayacak bir konfigürasyon oluşturmaktadır.

Kentsel açık mekânlar dizisinin dinamikleri, yapının sahip olduğu işlevlerin belirgin biçimde ayrışmasını sağlamaktadır. Yaşam Merkezi ve İş Merkezi; kümelenen bütünün, mekânsal ve yapısal anlamda ayrı örgütlenmiş iki temel öğesini oluşturmaktadırlar.

Yapı; açık alanlar ile aktif etkileşim kuracak biçimde, yaygın bir planlama stratejisi doğrultusunda ele alınmıştır. Yapının zemin katları, yaya yoğunluğunun yüksek olduğu Hal Sokak ve Acıbadem Sokak ile azami düzeyde ilişki kurmaktadır.

Kentsel aktiviteyi zenginleştirecek geleneksel esnaf, lokanta, kafeterya, dükkân ve yaşam merkezi; etkin yaya erişimi sağlanacak biçimde yaya caddeleri üzerinde konumlanmaktadır.

Yapı kümelenmesinin iç boşluğu, pasajlar ve geçitler ile beslenen "taşlık"tan meydana gelmektedir. Taşlık; çeperinde konumlanan geleneksel esnaf ve ikincil girişleri bulunan ticari birimler ile yaşam merkezi için merkezi ve yarı-kamusal bir kentsel açık mekân oluşturmaktadır.

Yapının işlevsel dağılımına dair ortaya konulan ilkesel kararlar; üçüncü boyutta yere ve tek sefere özgü bir kütlesel biçimleniş meydana getirmektedir.

Zemin katta yer alan aktif işlevler ile ikincil kullanımdaki dükkân ve ofisler arasındaki kesin ayrım kütlesel gruplamayı sağlamış ve düşeyde parçalanmayı mümkün kılmıştır.

Basit düşey ve yatay araçlarla sağlanan sirkülâsyon ağı ile mekânsal kümelenmeler arasındaki geçirgen ve boşluklu yapı dili, içeriğe ve öze ait öğeleri açığa çıkarmayı hedefleyen mimari tutumu ortaya koymaktadır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Eflatunumsu / 6 Aralık 2017, 19:23
Önemi yok ne olacak, şifre ile giriş yapmaya üşendim de ondan cevap yazamadım ne zamandır.
 
aşırı konsol mimar / 6 Aralık 2017, 18:30
Eflatunumsu özür diliyorum abarttım biraz:(
 
Emre Ozkan / 30 Kasım 2017, 18:40
ekibi tebrik ederim, güzel bir çalışma olmuş, uygulanmasını dilerim.
 
Mert Ekin / 29 Kasım 2017, 22:58
Fazıl sağol. Ben de kolokyum yapılmış olmalı ama ses çıkmadığına göre belki yanlış hatırlıyorum diye düşünüyordum... Demek ki Sinan haklıymış, sanırım standart bir kolokyum şeklinde geçti...
 
fazıl akdağ / 29 Kasım 2017, 22:04
@ Mert Ekin, kolokyum 25 Kasım cumartesi günü gerçekleşti. (https://goo.gl/25zDsN) Gerçekleşmiş yani. Göremedik herhangi bir çevrimiçi mecrada. What happens in Merzifon stays in Merzifon diye düşünüldü sanırım.
 
Mert Ekin / 29 Kasım 2017, 08:55
Sinan merhaba. İşte esas kazanım jüriye o son sözü medeni bir tartışma ortamında orada yüz yüze iken söyletmemek. Ha kolokyum ortamı bir dikta rejimi ise ve jüri ne derse oysa zaten kolokyuma da tartışmaya da gerek yok. Ancak biraz demokrasi biraz çağdaş tartışma var deniyorsa kimin son sözü söyleyeceği neyin son söz olacağı belirsizdir öncesinden. Bu durumda sadece internette yazmak yerini esas yerinde konuşmak gerekir. Bu sefer kolokyumun farklı olabileceğine dair ümidim var açıkçası...
 
Sinan Alper / 28 Kasım 2017, 14:05
Evet, kolokyumlara katılmak gerekir ve sonuçları çok farklı olabilir. Ama şartı vardır: Eğer jüri "Biz karar verdik, oldu! Yarışmalar esnektir ve gerekirse şartname dışına çıkılır! Yarışmalarda fikir esastır!" gibi savunmalarla çıkarsa karşınıza, getirisinden çok götürüsü oluyor. Çünkü bu tarz kolokyumlarda jüri hep haklı oluyor ve son sözü söylüyor. E haliyle siz de gerildiğiniz ile kalıyorsunuz.
 
Mert Ekin / 27 Kasım 2017, 07:54
can can: Eleştirilerin ve genel olarak görüş alışverişinin sanal (yazılı) ortam yerine reel (sözel, yüz yüze) ortamda yapılmasının arasındaki fark çoktur, söylenenler aynı olarak başlasa bile gidecekleri yer, sonuçları çok farklı olabilir. O nedenle her iş alanında da olduğu gibi mimarlıkta da sözel ve reel'in pratiği uzun vadede çok getirisi olacak iyi bir tecrübedir. Umarım kolokyum da bu anlamda faydalı ve verimli olur...
 
Sinan Meriç / 26 Kasım 2017, 17:10
İptal edilen Nemrut Kalderası yarışmasının Bee Breeders'a verilmesi istabetli bir karar olmuştur diyebilir miyiz?
 
ermanucaroglu / 25 Kasım 2017, 13:16
Hakem maç esnasında bir tarafın kalesini küçültüp, diğer tarafın kalesini büyük tutamaz. Şartnamede yoruma açık bırakılan konular zaten belirtilir. Sahaya ikinci bir top alıp gol atmayı ''risk almak'' olarak nitelendirmek, bilardo oynarken masaya yeni bir delik açmak ne kadar adaletli?
 
Tüm Yorumları Göster
 
Künye
İlgili Projeler