+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı, Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

Katılımcı, Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

22 Kasım 2017, 09:51
  defa okundu.

Proje Raporu

7 bin sene önce de insanlara yurt olan Karadeniz sahiline ve orta Anadolu'ya giden yolların kesiştiği yerde bulunan Merzifon ilçesi, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İnsanların hayatlarını sürdürmek adına yaptığı Ticaret faaliyeti, şehrin fonksiyonel kullanımını etkileyebilecek bir konu başlığıdır aslında, yarışma alanının da ticari kullanımlarının yoğun olduğu bölgede bulunması, alanın niteliği ve geçmişi hakkındaki senaryoların tahmininde başrol oynamaktadır.

Bahsedilen konu ışığında projenin geliştirilmesinde, zemin kat ve satış hizmet birimlerinin oluşturulduğu bodrum kat alanlarına arazinin tüm yönlerinden kullanıcının kolay şekilde ulaşması planlanmıştır.Avlu ve zemin kat kullanımı, kendini kentten soyutlamamış aksine kamusal boşluklarıyla sirkülasyonun bir parçası haline gelmesi, ana tasarım kurgusu olmuştur.

Geleneksel esnaf kullanımının hem sokaktan hem avludan cephe alması, zemin kat sirkülasyon sürekliliğinin önemli bir parçası olmuştur.

Kamusal Birimlerden PTT ve banka kullanımları zemin katta kendine yer bulmuş, belediye hizmet birimi ise avlu çeperinde önerilmiştir. Satış ve hizmet birimleri; alanın günün farklı saatlerinde hizmet edebilecek şekilde etkinlik avlusu çeperinde kurgulanmıştır.

Yaşam Boyu Eğitim Merkezinin de bu sirkülasyon dahilinde kurgunun bir parçası halinde olması amaçlanmıştır. Çok amaçlı salonun avludan izlenebilir olması avlu kullanımını da salonun bir parçası haline getirmiştir.

Ofis kullanımlarında ise 2 tip çözüm modüler düzende ihtiyaca göre revize olabilecek şekilde öngörülmüştür. Cephede, ofis ve yaşam boyu eğitim merkezi birimlerinin kullanımlarını dışarıyla tamamen soyutlamayan mesh malzeme önerilmiştir.

Trafik Yön kararlarında ise, tüm yön kararları korunmuş, halihazırda da tek yön kullanımında olan Muammer Aksoy Sokaktan otopark giriş-çıkış kontrollü olarak sağlanmıştır. Ayrıca bahsedilen sokak üzerine araç parklanma yerleri önerilmiştir. Yol en kesit uzunlukları ise imar yolları referans alınarak kurgulanmıştır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Yarışma No: 201714
Proje Yeri: Merzifon, Amasya
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Tasarım Ekibi: Murat Özyazgan, Fatih Özyazgan
İlgili Projeler