+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı, Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

Katılımcı, Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

21 Kasım 2017, 14:25
  defa okundu.

Jüri Tutanağı, 4. eleme

Muammer Aksoy sokak tarafında toplanarak Hal sokak tarafında düşük katlı yapılaşmanın önerilmesi, Acıbadem sokak tarafında kentsel boşluk yaratılarak bodrum katta oluşturulan sosyal alanlara bu boşluktan ulaşılıyor olması olumlu bulunmuştur. Zemin katta oluşturulan kamusal boşlukların ticari işlevlerin üst katlarda çözülme gerekliliği oluşturması, zemin katta kurgulanan ofis mekanlarının hedeflenen işlev ayrışmasını zedelediği ve üst katlardaki ofis plan kurgusunun bölünebilirlik imkanlarının kısıtlı olması eleştirilmiştir.
Bu değerlendirmeler sonucu proje, oybirliği ile elenmiştir.

Mimari Rapor

Yer

Söz konusu yarışma alanı Merzifon şehir merkezinde, kabaca 47mx28.5m ölçülerinde, kuzey-güney doğrultusunda uzanan, geçen yıllarda açılan Kent Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı gibi önemli kamusal alanların güneyinde ve bu alanlara komşu konumda bulunmaktadır. Alanın r=100m yarıçaplı 1.kuşak çevresi ticaret alanları ile sarılıdır. 2.kuşak çevresinde ise konut-ticaret alanları bulunmaktadır. Alan aynı zamanda ticaret işlevi ile kullanılan SİT Alanının da güneybatısında bulunmaktadır.

Yarışma alanının kuzey ve doğu çeperlerinde trafiğe kapatılmış yaya yolları olan Acıbadem ve Hal Sokak yer alır. Batısında Muammer Aksoy Sokak, güneyinde ise Sepetçi Sokak bulunur. Yarışma alanını şu an Sit Alanı olan geleneksel kent merkezine bağlayan en önemli aks Hal Sokak aksıdır ve bu aksın öneri projede daha da kuvvetlendirilmesi ve projenin içlerine kadar çekilerek kamusal alanın ve geçirgenliğinin artırılması amaçlanmıştır. Sepetçi Sokak ise alana direkt olarak taşıt ile yaklaşımı sağlayan başlıca arterdir ve şehrin en önemli iki aksı olan Lise Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi arasında bağlantı vazifesi görür.

Kamusallık- Geçirgenlik

Kamusal bir aks olan Hal Sokak üzerinde olup bu aksa karşı bir tavır alarak kendini kapatan mevcut Hal binasından farklı olarak bu aksa eklemlenecek ve kuvvetlendirerek kamuyu kendi içine ve üst kotlarına kadar çekecek bir proje önerilmiştir. Bu amaçları yerine getirebilmek için ise zemin katta geçirgen bir kütle yapılması elzem olmuştur. Bu geçirgenlik oluşturulan sokaklarla ve aşağı çökertilerek elde edilen Yaşamboyu Eğitim Merkezi girişi, amfi ve avlularla sağlanmıştır.

Kütle Kurgusu

İhtiyaç programında istenilen işlevlerin yoğunluğu, bu işlevler arasındaki dolaylı- dolaysız ilişkiler ve çeşitlilik; önerilen projede yerle en doğru şekilde ilişki kurmayı amaçlayan parçalı ve zemin katta çevresindeki sokaklara geçişler sağlayan bir tasarımla vücut bulmuştur.

Geleneksel şehir merkezine ve Cumhuriyet Meydanı'na komşu olması sebebiyle proje alanını bu yerlere bağlayan Hal Sokak aksına eklemlenen proje içi ara sokaklar oluşturulmuştur.

Acıbadem Sokak ve Hal Sokak kesişiminde oluşturulan kentsel alt meydan ve devamındaki amfi ile kamunun alan içine çekilmesi amaçlanmıştır. Amfinin devamındaki avluya açılan eğitim birimleri ve avlu sonundaki Yaşamboyu Eğitim Merkezi girişi ile bu kamusal alan sonlandırılmıştır.

 
Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Yarışma No: 201714
Proje Yeri: Merzifon, Amasya
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Tasarım Ekibi: Ali Sarıgöz, Can Uzun, Samet Kıran
İlgili Projeler