+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Finalist (Yellowdot Design), Jumpthegap Roca Uluslararası Tasarım Yarışması

Finalist (Yellowdot Design), Jumpthegap Roca Uluslararası Tasarım Yarışması

6 Kasım 2017, 14:25
  defa okundu.

Roca'nın düzenlediği uluslarası tasarım yarışması Jumpthegap'te finale kalan Sanctuary (Sığınak) isimli proje Hong Kong merkezli tasarım ofisi Yellowdot Design tarafından tasarlandı.

Projenin tasarımcıları Dilara Kan ve Bodin Hon, bu yıl "Geleceğin Banyo Tasarımı" teması ile açılan yarışma için geliştirdikleri banyoyu anlatıyor:

‘Sanctuary’ projesi, değişen yaşam tarzı ve geleceğin çevresel ihtiyaçları ele alınarak geliştirilen, multi-sensorlu banyo sistemidir.

Duş alma ihtiyacını günlük yasamdaki stresten kaçış olarak sunan tasarım, kullanıcıya kişisel banyo deneyimi sağlamaktadır. Gelişen projektör ve sensör teknolojileri ile duş alma deneyimi daha rahatlatıcı ve eğlenceli hale dönüştürülmüştür. Banyonuzun duvarlarını Van Gogh’un yıldızlı geceleriyle, uzayın veya yemyesil orman videolarıyla kaplayabilirsiniz.

Görsel, isik, müzik ve aromalarla farklı duyulara hitap eden tasarım, projektörlerin entegre edildiği bir duş başlığı ve duvarda bulunan bir kontrol panelinden oluşmaktadır.

Projektör ve sensörler interaktif arayüzü oluşturmaktadır, böylelikle bütün duvar ve yer bir ‘dokunmatik ekran’ haline gelir. Hareketi algılayan sensörler su ve multimedya ayarlarını aktif hale getirir. Ayrıca, sensörler herhangi bir düşmeyi ve kazaları algılayarak tek başına yaşamakta olan kişiler için fazladan bir güvenlik tabakası oluşturmaktadır. Entegre edilmiş bir akış sensörü ile harcanan su miktarı ölçülmekte ve kullanıcıya gerçek zamanda harcanan su miktarını projektör aracılığı ile gösterilmektedir. Çok fazla su harcandığında ortamın havası değişerek kullanıcıyı seansı çabucak bitirmeye teşvik etmektedir.

İlham

Yakın gelecekte, WHO-Dünya Sağlık Örgütü 2050’de küresel kentsel nüfusun 6,4 milyara ulaşacağını ön görmektedir. Bu, birçok kişinin şehirlerdeki daha küçük dairelere yerleşeceğini gösterir. Banyo alanlarının küçülmesiyle, küvetler için daha az bir alan olmakta veya hiç olmamaktadır. Öteki yandan, CDC’ye göre 2050’de stres sağlık sorunlarının ana sebebi haline gelmektedir. ‘Sanctuary’ kullanıcılarımızın zinde ve yenilenmiş hissetmesi için herkesin evinde bir rahatlama alanı yaratarak kişinin duşta geçirdiği zamanın kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Duşta geçirilen zaman artsa bile, ‘Sanctuary’ etkileşimli görseller aracılığı ile pozitif davranışsal değişime teşvik ederek duş zamanını kısaltarak su harcamasını azaltır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Ofisi: Yellowdot Design
Tasarım Ekibi: Dilara Kan, Bodin Hon
İlgili Projeler