+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Katılımcı (BİMAT Mimarlık), Süleymanpaşa Belediye Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması

Katılımcı (BİMAT Mimarlık), Süleymanpaşa Belediye Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması

2 Ekim 2017, 08:04
  defa okundu.

Mimari Açıklama Raporu

Belediye hizmet binasının tasarımında kavramsal analizler sonucu belirlediğimiz referanslardan yola çıkarak önerimizi hazırladık.

Bozulmuş topografya, denizle ilişki kurma ihtiyacı, arsanın batısında yoğunlaşan kent dokusu, trafik ilişkileri, proje konusunun sosyal kültürel gereksinimleri ve belediye hizmet binasının hizmet kavramı bazındaki toplumsal algısı tasarımımızın temel dayanaklarını oluşturmuştur.

Monoblok üçgen formda bir kütleden yola çıkışımızın temel gerekçesi parselin geometrik düzeni ile oldukça eğimli olan topografyasının Şehit Yzb. Mayadağlı Caddesi'nin kotuna kadar tesviye edilerek tek bir kota dönüştürülmesidir.

Arazinin batısında yoğunlaşan kent dokusunun yaya trafiğinin Kazım Karabekir Caddesi ve Şehit Yzb. Mayadağlı Caddesi ile belediye hizmet binasının batı ucuna ulaştığını gözlemledik. Ana yaya yaklaşımını bu noktada +3.50 kotuna kadar kaldırarak oluşturduğumuz kamusal platforma bir rampa ile bağlayarak çözümledik diğer yönlerde de ikincil yaya ulaşımlar tasarladık.

Bu kamusal platform yapının denizle ilişkisini de sağlamıştır.

Ana kütle hizmet binası ve konferans salonundan oluşmakta ve diyagonal bir boşluk aksı yapıyı içeride üç parçalı bir şekle dönüştürmekle birlikte mekanın tümünün algılanmasını sağlayan kamusal hizmetlerin şeffaflığını vurgulayan bir çözüm hedeflemiştir.

Şehit Yzb. Mayadağlı kotunda bir sokak konsepti şeklinde oluşturulan ticari alanlar günümüzün AVM kültüründen uzak kent belleğinde yer alan sokak dükkanları şeklinde tasarlanmıştır. Bulunduğu kot itibari ile de belediye hizmet binasının denizle kurduğu ilişkiyi engellemeyen bir durumdadır.

Otopark girişi Şehit Yzb. Mayadağlı Caddesi kotunun altında tek kat olarak tasarlanmış arazide çok daha alt kotlara inmeden ekonomik bir çözüm önerilmiştir. Otopark giriş çıkış ilişkisi ana yaya aksının tam tersinde şehirlerarası ana trafik aksının binaya en çok yaklaştığı Şehit Yzb. Mayadağlı Caddesi'nden sağlanmıştır.

Yapının Güney cephesi aynı zamanda denize bakan yüzüdür, oldukça şeffaf tasarlanan cephede güneş etkisi güneş kırıcılarla kontrol altına alınmıştır.

JÜRİ TUTANAĞI
4.TUR /ELEME 58 NO'LU PROJE
Alanın bütününe yayılan üçgen yapı plastiği olumlu bulunmasına rağmen ölçeği iri bulunmuştur. Şehit Yüzbaşı Mayadağlı Caddesi'nden ulaşılan iç sokak çevresinde yer alan dükkanların belediye imajını olumsuz etkilemesi eleştirilmiştir belediyeye hemzemin giriş verilmemesi belediye meydanı yaratılmaması olumsuz bulunmuştur. Karlık Caddesi ile kot ilişkisi kurmaması olumsuz bulunmuştur. Plan çözümlerinde ışık almayan mekanlar ve konferans salonu sahnesi yetersiz bulunmuştur.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Yarışma No: 201709
Proje Yeri: Tekirdağ
Proje Ofisi: BİMAT Mimarlık
Proje Tipi: Belediye Binası
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Statik Projesi: Aslı Rızvanoğlu
İlgili Projeler