+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Langebrug Öğrenci Barınma Merkezi

Langebrug Öğrenci Barınma Merkezi

9 Ekim 2017, 13:58
  defa okundu.

Leiden'in tarihi kent merkezinde gerçekleştirilen proje, Orta Çağ kent dokusunu canlı tutarak mekansal boyutta kent mirasını korurken, bir yandan da iki yüz elli öğrenciye barınma imkanı sağlıyor.

Mecanoo Architecten, projeyi anlatıyor:

Langebrug projesi, Leiden tarihi kent merkezinde yer alıyor. Alanın dinamik tarihi, ara sokaklardaki ve ana koridorlar arasına dizili avlulardaki orijinal Orta Çağ sokak dokusunun tamamen kaybolmasına sebep olmuş.

Kentsel Dönüşüm

2010 senesinde, çalışma alanını iki yüz elli öğrencinin konaklayabileceği bir bölgeye çevirecek bir plan taslağı hazırlandı. İlk aşamada, Langebrug ve Steenschuur'un kesiştiği yerde bulunan köşe parseldeki tarihi yapıda, yaklaşık otuz ayrı konut birimi oluşturuldu. Diğer konutlar, beş ayrı yapısal hacim içinde geliştirildi.

Bu süreç boyunca kilise yan şapeli temeline inşa edilen eski yangın hortumu kurutma kulesi ve kilisenin Langebrug Caddesi tarafına bakan cephesinin bir kısmı korundu. Ancak yapım aşaması sırasında cephedeki kısmın yapısal olarak sağlam olmadığı fark edildi ve bir rekonstrüksiyon çalışması gerçekleştirildi.

Orta Çağ Sokak Dokusunu Restore Etmek

Yeni yapılar, mevcut ve yeni oluşturulan bahçe duvarları ile çeperler tanımlayarak Orta Çağ'a ait sokak dokusunu yeniden canlandırıyor. Tuğla duvarların ardından binalar yükselirken, ağaçlar ve peyzaj düzenlemesi de çevrenin estetiği ile bir araya gelerek görünür hale geliyor.

Gün Işığı ve Avlular

Binalar, kompakt konut kompleksleri olarak tasarlandı. Her bir daire, üç veya dört öğrenci tarafından paylaşılabiliyor. Özellikle ortak giriş kapılarına ve koridorlara özen gösterildi. Gün ışığı ve tuğla duvarlar, ana giriş kapısından birimlerin kapılarına kadar bireylerin hareketlerine rehberlik ediyor. Bahçe duvarlarındaki açıklıklardan görülebilen yeşil avlular, kırmızı döşeme malzemeleri ile kontrast oluşturuyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: Leiden, Hollanda
Proje Ofisi: Mecanoo Architecten
Mimari Proje Ekibi: Dick van Gameren
İşveren: Stichting DUWO
Statik Projesi: Zonneveld ingenieurs b.v.
Mekanik Projesi: Mabutec
Elektrik Projesi: Mabutec
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 9345 m²
İlgili Projeler