+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Corpo Atelier'den Taş Ev

Corpo Atelier'den Taş Ev

28 Temmuz 2017, 11:00
  defa okundu.

Corpo Atelier, Sernancelhe kırsalındaki bu proje ile eski bir taş evi, ahşap bir iskelet ile destekleyerek günümüze geri kazandırıyor.

Corpo Atelier, projeyi anlatıyor:

Bu eski kır evinden geriye kalan sadece dört kalın taş duvardı. Gökyüzüne açılan bir kutu gibi, bu duvarların tanımladığı hacim artık iki kata bölünemiyor olsa da, bu duvarlar yapının gerçek hacimsel potansiyelini sergilemeye devam etmekte idi.

Geleneksel, eğimli bir çatı bu kutunun üzerini örtecek şekilde yerleştirildi. Bu çatıyı içeriden destekleyen ahşap strüktür, dikey olarak genişletildi ve bu strüktür, tüm boyutları ile mekanı bölüp hiyerarşik bir düzene soktu.

Ardından yaşam alanları, ahşap direklerin ve kirişlerin açıkça tanımladığı geometrinin aralıklarına yerleştirildi. Yatak odası, banyo gibi kapalılık ve mahremiyet gerektiren özel mekanlar, yapıya gömülmüş üç bağımsız hacim olarak çatıya asılı şekilde yer aldı.

Sosyal alanlar direkler etrafında organize edilerek, fonksiyonel ve görsel süreklilik duygusunu vurgulayacak şekilde zemin katta konumlandırıldı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Sernancelhe, Portekiz
Proje Ofisi: Corpo Atelier
Proje Tipi Grubu: Konut, Tek Ev / Villa
Mimari Proje Ekibi: Filipe Paixão
Proje Bitiş Yılı: 2014
İlgili Projeler