+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
2. Ödül, NEF Fold It Öğrenci Tasarım Yarışması

2. Ödül, NEF Fold It Öğrenci Tasarım Yarışması

11 Temmuz 2017, 15:10
  defa okundu.

Proje Raporu

Mekan: Book Box

Ürün: Web

Eylemler: Kitap okuma, kitap paylaşma, yoğunlaşma, kafa dinleme vs.

NEF FOLD konsepti için düşünülen 'Book Box' konsepti özellikle öğrenci yurtları için sosyal bir paylaşım mekanı olarak tasarlanmıştır. Bu kapsamda ürün olarak tasarladığımız 'web' kullanıcılarının ayaklarını yerden keserek günlük rutinlerinin dışında farklı bir eylem şekli sunacaktır. Bu web üzerinde uzanarak veya ona asılı duran oturma birimlerine oturarak kapalı bir mekanda durduğumuz bedensel konumlarımızdan daha farklı biçimlerde var olmak mümkün olacaktır. Bu, daha verimli düşünmeyi ve zihnimizin alışagelmiş düşünce tutumlarından biraz da olsa sıyrılabilmeyi sağlayabilir. Böylece kapalı bir mekanda esnek bedensel duruş önerilerine açık bir atmosferde daha esnek düşünebilmek mümkün kılınabilir.

'Book Box' aslında kapalı bir kutu olmayı değil içinde özgür hareket edebileceğimiz ve var olma biçimimizi serbestçe değiştirebileceğimiz açık bir kutu olmayı amaçlamaktadır. Mekanı genelde yatay düzlemde kullanma alışkanlığımız olduğu için dikey düzlemde sağlanacak aktif hareket imkanı sayesinde tüm hacmiyle içinde olacağımız bir Fold odası tasarlanmış olacaktır. 8-10 kişilik arkadaş grubunun rahatlıkla aynı anda kullanabileceği Fold mekanı öğrencilerin kitap okuma etkinliğini sosyal bir faaliyet olarak gerçekleştirmeleri için motive edici bir konsept olabilir.

Aslında web teknolojileri sayesinde nasıl aynı anda birden fazla 'bağlantı' kurabiliyorsak, Book Box'ta tasarladığımız 'Web' de aynı şekilde mekanda bulunan arkadaşlarımızla kurduğumuz pasif veya aktif iletişime bir arayüz olarak düşünülebilir. Dolayısıyla Book Box sunduğu farklı iletişim kurma atmosferi, sosyal etkileşim, kitap okuma ve tartışma ortamı, zihni mekanın dayattığı rijitlikten kurtarma gibi imkanları sayesinde kullanıcılarına güzel deneyimler yaşatabilecektir. Bununla birlikte öğrenciler, arkadaşlar mekanı, kitapları daha farklı seviyede kullanarak yaşama ve fikir paylaşımlarını gerçekleştirme imkanı bulabilirler.

Teknik Özellikler:
Mekan; 'Book Box' 5 m*6 m'lik taban alanı ve 6 m yüksekliği olan bir hacim. Genel olarak, kitaplıklarla kaplı üç duvar, manzaraya bakan bir cam cephe ve mekanın neredeyse tümüne hakim olan bir ağdan(web) meydana gelmektedir. Book Box temel olarak üç elemandan oluşmakta;

  1. Üç duvarı kaplayan 2 cm kalınlığında şeffaf plexiglasstan oluşan kitap rafları (her bir raf 40 cm*50 cm genişliğinde ve 30 cm derinliğinde).
  2. Düşey ve yatay sirkülasyonu sağlayan yürüyüş platformları (+2 ve + 4 kotlarında bulunan platformların genişliği 60 cm).
  3. Sirkülasyon platformunun ortasında yer alan, çift taraflı kullanıma olanak sağlayan ağ (web).


Book box aynı zamanda bir kitap paylaşım noktası olma işlevini görüyor. Herhangi bir kullanıcının bıraktığı bir kitabı bir başka kullanıcı alıp okuyabiliyor. Böylece mekan ortak kullanıma ve paylaşıma zemin oluşturuyor. Kitap raflarının plexiglass oluşu mekanın daha geniş ve ferah olarak algılanmasını sağlıyor. Tavandan yedi noktaya asılı duran ve +4 kotundaki platforma ankre edilmiş bulunan ağ, alt kısımlarda farklılaşarak 8 adet özelleşmiş oturma birimini oluşturuyor. +4 kotundan ulaşılan ağın üst kısmı oturma, uzanma, kitap okuma, müzik dinleme faaliyetlerine ve çoklu kullanıma olanak sağlarken, alt kısımdaki oturma birimleri bireysel kullanıcılar tarafından kullanılıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Oğuzhan Yılmaz / 13 Temmuz 2017, 00:16
 
 
Künye
Proje Tipi Grubu: 2. Ödül
İlgili Projeler