+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
BE Friendly

BE Friendly

10 Mart 2017, 18:40
  defa okundu.

H&P Architects, temel malzemeler olarak bambu ve toprağın kullanıldığı, boğulan kentsel alanlarda dostane mekanlar üreten “BE friendly” * serisine 2013’te başlamış.

Mimari ekip projeyi anlatıyor:

”BE friendly” bölgede yaşayanlara kültür ve sanata eklemlenen açık bir mekan sunuyor. Mekandan, bu haliyle, modern zamanlarda insan ve doğa arasında gelişen fırtınalı ilişkiyi iyileştirme görevini üstlenmesi bekleniyor.

BE friendly, Vietnam’ın Mao Khe kasabasında bulunuyor. Mekan yerel ve tanıdık malzemelerden, bölgedeki iş gücünden yararlanarak üretildi. Sıkıştırılmış topraktan inşa edilen projenin 40cm kalınlığındaki duvarları açık alanları birbirinden ayıran zikzaklar yapacak şekilde inşa edildi. Zikzaklarla ayrılan alanlar rastlantısal yerleştirilen pencerelerle birbirine bağlandı. Yapının çatısı çift kat bambu ile kapatıldı. Bambu çatı ışığı ve havayı control altına aldığı gibi; iç ve dış, mimarlık ve peyzaj arasındaki bağlantıyı da bulanıklaştırdı.

“BE friendly” projesinin amacı, gitgide Mao Khe’yi boğmakta olan kentleşmenin ve betonlaşmanın ortasında, yerli halkın dostane mekanlara olan ihtiyacına dair farkındalık geliştirmek ve böylelikle sürdürülebilir mekanların üretilme sürecinde yerel halkın eylemlerine katkıda bulunmak.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Mao Khe, Quang Ninh, Vietnam
Proje Ofisi: H&P Architects
Proje Tipi: Sosyal Tesis
Proje Tipi Grubu: Rekreasyon / Spor
Tasarım Ekibi: Doan Thanh Ha, Tran Ngoc Phuong
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
İlgili Projeler